25 Tetor 2021

AI kërkon të tërhiqen paditë për shpifje ndaj veprimtarëve mjedisor

Prishtinë, 29 qershor - Organizata ndërkombëtare për të drejtat e njeriut Amnesty International i bëri thirrje kompanisë ‘KelKos Energy" e cila është përgjegjëse për hidrocentralet në një zonë të mbrojtur mjedisore në pjesën perëndimore të Kosovës, të tërheqë paditë ndaj veprimtarëve që janë vënë në mbrojtje të mjedisit.

Në qershor të vitit 2020 kompania Kelkos Energy - përgjegjëse për hidrocentralet në qytetin e Deçanit në Kosovë, akuzoi aktivisten Shpresa Loshaj për përpjekje për të dëmtuar reputacionin e kompanisë me "deklarata të pavërteta", duke kërkuar 100 mijë euro dëmshpërblim, kërkim falje publike si dhe përmbajtje nga deklarimi i, siç thuhet, "fakteve të pavërteta" në lidhje me kompaninë në të ardhmen.

Në janar të vitit 2020, Kelkos Energy paditi edhe aktivistin, Adriatik Gacaferi për një postim në rrjetin social Facebook në të cilin ai kritikoi operacionet e kompanisë, duke kërkuar tërheqjen e shkrimit të tij dhe 10 mijë euro dëmshpërblim.

“Dy aktivistë të mjedisit janë duke u përballur me akuza të pabaza për shpifje, të cilat janë të dizajnuara për t’i frikësuar dhe heshtur ata. Kërkojmë nga Kelkos Energy, e cila është përgjegjëse për hidrocentralet në një zonë të mbrojtur mjedisore në pjesën perëndimore të Kosovës, të tërheq akuzat kundër Shpresa Loshajt dhe Adriatik Gacaferit, aktivistë që kanë folur hapur kundër efekteve që shkaktojnë në mjedis projekte të tilla”, thuhet në reagimin e Amnesty International.

Në komunikatën e organizatës thuhet se Shpresa Loshaj dhe Adriatik Gacaferi kanë bërë fushatë të palodhshme për të ngritur shqetësimet lidhur me efektet mjedisore në zonën e mbrojtur të rajonit të Deçanit.

"Këta aktivistë guximshëm kanë mbrojtur komunitetin e tyre dhe mjedisin e tyre, ndërsa paditë e Kelkos Energy duket se janë një përpjekje cinike për t’i heshtur ata”, thotë Jelena Sesar, hulumtuese për Ballkanin Perëndimor në Amnesty International.

“I bëjmë thirrje Kelkos Energy t’i tërheq këto akuza dhe u bëjmë thirrje autoriteteve në Kosovë të sigurojnë që mbrojtësit e mjedisit mund të shprehin shqetësimet e tyre pa frikë nga hakmarrja”, thotë ajo.

Amnesty International ka analizuar ankesat e Kelkos Energy, mbrojtësve të aktivistëve dhe informacione shtesë publike dhe ka ardhur në përfundimin se këto padi janë “Padi Strategjike Kundër Pjesëmarrjes Publike”, të njohura si SLAPP.

SLAPP është lloj padie që synon censurimin e atyre që ekspozojnë keqpërdoruesit e pushtetit, posaçërisht qeveritë dhe korporatat. Këto lloj padish po bëhen çdo herë e më shumë pengesë në punën e mbrojtësve të të drejtave të njeriut dhe gazetarëve në Evropë, thekson organizata.

Por, kompania Kelkos Eergy i tha organizaztës se paditë janë mundësia e fundit për të mbrojtur veten dhe nuk janë të ashtuqujtura SLAPP.

Rrjedha e lumit Lumbardh në grykën e Deçanit në Kosovën perëndimore, është shndërruar në çështje përplasjesh në mes të atyre që synojnë ndërtimin e hidrocentraleve dhe mbrojtësve të mjedisit. Përgjatë rrjedhës së tij kanë mbirë katër projekte hidrocentralesh, duke nxitur reagimin e mbrojtësve të mjedisit dhe protestat e banorëve.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Tetor 2021

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton në parim Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit Nr.04/L-089 për deminimin Humanitar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Lëvizja Studentore për Barazi Studim Kritikë Veprim, mban aksion simbolik. (Para Fakultetit Ekonomik, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton propozim-vendimin e Qeverisë për emërimin e anëtarëve të Këshillit Kombëtar të Shkencës dhe formon grupin punues për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Inspektoratin e Arsimit në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Bëhet lasnimi i projektit “Përfshirja e grave në tryezën negociuese në Kosovë”, mbështetur nga Bashkimi Evropian. (Shtëpia e Evropës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton vendimin e Qeverisë për aprovimin e rekomandimit të Komisionit Ndërministror për Investime Strategjike për dhënien e statusit Investitor Strategjik për subjektin investues “Kosmonte Foods”, formon grupin e punës për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Trepçën, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Mbahet simpoziumi shkencor “Muhaxhirët nëpër vite 1877/78 – 2021”. (Instituti Albanologjik, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve të artit pamor për vitin 2020. (Kabineti i Ministrit të Kulturës, Hajrulla Çeku, ora 13:00)

- Fondacioni Jahjaga organizon lansimin e edicionit të tretë të Revistës ZA që prodhohet nga fondacioni me përkrahjen e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunim Ndërkombëtar të Italisë përmes Planit të Tretë Kombëtar të Italisë për Gra, Paqe dhe Siguri. (Libraria Dukagjini në Sheshin “Nënë Tereza”, ora 18:00)