11 Gusht 2022

Trishe: Parisi dhe Berlini janë përgjegjëse për krizën në eurozonën

Berlin, 21 qershor - Franca dhe Gjermania ia kanë hapur rrugën krizës në eurozonën dhe shkelën Paktin për stabilitet në vitin 2004, deklaroi kryetari i Bankës Qendrore Evropiane (BQE) Zhan Klod Trishe, në intervistë për gazetën gjermane “Velt am Zontag”.

Kryetari i BQE-së përshaton mundësinë që Greqia, Spanja dhe Portugalia të mos arrijnë ta kthejnë borxhin.

Siç transmeton Bgnes, Trishe po ahstu e kritikon sjelljen e bankave pas krizës financiare duke thënë se të gjitha deri në një do të bankrotonin nëse nuk u ndihmonte Banka Qendrore Evropiane.

Kalendari

Ngjarjet e datës 11 gusht 2022

- Handikos organizon ceremoninë e shpërndarjes së 70 karrocave për personat me aftësi të kufizuara, donacion nga Izraeli, ku do të marrin pjesë ambasadorja e Izraelit, znj. Tammy Ziv, ministrja e Ministrisë për Punë të Jashtme dhe Diasporë,  znj. Donika Gërvalla dhe ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Qendra e Resurseve për Personat me Aftësi të Kufizuara Adresa: Veternik, ora 10:00)

- Grupi i asamblistëve të Lëvizjes Vetëvendosje në Komunën e Prishtinës mban konferencë për media. (Selia qendrore e Vetëvendosjes, ora 11:00)

- Në qytetin e Vushtrrisë organizohet Akademia Verore "Arbën Xhaferi‘’ edicioni i II-të. (Kalaja e Vjetër të Vushtrrisë, ora 17:00)