14 Gusht 2022

Trichet: Eurozona, po shënon rritje ekonomike

Bruksel, 7 gusht - Presidenti i Bankës Qendrore Evropiane (BQE), Jean Claude Trichet, është treguar mjaft optimist me treguesit ekonomikë në rritje që po shfaqen në vendet e Eurozonës.

Sipas tij, është një fakt i qartë që rritja në Eurozonë, referuar rezultateve të tremujorit të dytë, është e jashtëzakonshme dhe e vërtetë, që sipas Trichet, merr vlerësimin shumë të mirë.

Ndërsa për tremujorin e tretë të këtij viti, Presidenti i BQE-së Trichet, tha se rritja ekonomike do të jetë më mirë se sa pritej.

Gjithsesi, ai tha se e ardhmja nuk mund të parashikohet, prandaj vuri në dukje se me gjithë treguesit për rimëkëmbje ekonomike, premisat janë për një frymëmarrje të thellë pas krizës në vendet e Eurozonës.

Ndërkaq, ai e ka përjashtuar mundësin shfaqjes të një recesioni të dytë në vendet të cilat e përbëjnë Eurozonë.

"Këshilli i BQE ka vendosur për të ruajtur normën e referencës, e cila konsiderohet e përshtatshme për situatën aktuale ekonomike. "Ne ende mendojmë se evoluimi i çmimit do të mbetet e moderuar në periudhën afatmesme", tha Trichet.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 gusht 2022

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 12:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunë së Gjilanit, Alban Hyseni do të bëhet rivarrimi i dëshmorit, Enver Pacolli nga varrezat civile në Hajvali në varrezat e dëshmorëve në Gjilan, për nder të ditëlindjes së tij. (Varrezat e dëshmorëve në Gjilan, ora 12:00)
 
- Mbahet dita e dytë e festivalit “Mal Fest” në Malishevë i cili synon të jetë tradicional dhe objektiv e ka rininë dhe mërgatën e Komunës së Malishevës. (Parku i qytetit në Malishevë, ora 19:00)

- - Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi" behët promovimi i librit "Teknologjia e Lajmit" e autort Zylyftar Bregu ku i pranishëm do të jetë edhe kryetari i Komunës së Vushtrrisë Ferit Idrizi poashtu Ambasadori i Shqipërisë, Qemal Minxhozi. (Kalaja e Vjetër e Vushtrrisë, ora 19:30)