05 Shkurt 2023

Tri banka gjermane kalojnë testet e qëndrueshmërisë

Frankfurt, 1 korrik - Dutche Bank, Komercbank dhe Bayern LB, i kanë kaluar testet evropiane të qëndrueshmërisë që mbështeten në skenarin e tronditjeve të reja në sistemin financiar, pohojnë burime mirë të informuara.

„Këta tre huadhënës i tejkaluan testet“, tha një burim gjatë bisedës për agjencinë Rojters.

Tri bankat janë të parat në Gjermani, që u janë nënshtruar testeve të qëndrueshmërisë që do të duhej ta forcojnë besimin e investitorëve. Bankat refuzuan t'i komentojnë të dhënat.

Në Evropë rreth 25 banka janë vendosur para testit të pasojave potenciale nga ngadalësimi i vështirë ekonomik dhe rënia e vlerës së letrave shtetërore me vlerë, sipas shkallës së përkatësisë së kapitalit të tyre.

Rezultatet nga hulumtimi duhet të publikohen gjatë muajit të ardhshëm.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)