18 Gusht 2022

Thellohet bashkëpunimi ekonomik Kosovë - Shqipëri

Tiranë, 1 tetor - Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Lutfi Zharku, me bashkëpunëtore,  gjatës vizitës në Tiranë, u takua me zëvendëskryeministrin e Shqipërisë, Ilir Meta, njëherësh edhe ministër i Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjisë së Shqipërisë, me të cilin biseduan për format e kooperimit ekonomik në mes dy vendeve.

Gjatë takimit të përbashkët u diskutua rreth vazhdimit të bashkëpunimit në mes dy institucioneve, si dhe rreth ripërtëritjes së marrëveshjes për nxitjen e investimeve të ndërsjella midis Shqipërisë dhe Kosovës.

Ministrat Zharku e Meta kanë biseduar edhe rreth nënshkrimit të një marrëveshje bashkëpunimi midis dy ministrive në fushën e industrisë dhe të tregtisë.

Ministri Zharku e ka falënderuar Qeverinë e Republikës së Shqipërisë për mbështetjen që është duke i dhënë Qeverisë së Kosovës në zhvillimin ekonomik të saj.

Theks të veçantë, ministrat i kanë kushtuar edhe vënies në funksion të Portit të Shëngjinit, i cili do të jetë në shërbim të interesave të bizneseve nga Kosova .
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 gusht 2022

 - Mbahet seanca në rastin e falsifikimit të tenderit 800 mijë euro për rinovimin e objektit të PSRK-së ndaj të akuzuarit Tahir Sopa, përfaqësues i firmave “NBT ING SHPK” dhe “NPN Bajramaj”. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Komuna e Rahovecit mbant dëgjimi publik për buxhetin e vitit 2023 më bashkësit lokale, lagjet urbane dhe përfaqesues të shkollave. (Shtëpia e Kulturës 'Mensur Zyberaj' në Rahovec, ora 10:00)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës mban konferencë për media e cila ndërlidhet me shpalljen e grevës së përgjithshme. (Zyrat e BSPK-së, ora 13:00)

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon hapjen e programit Rezidenca 17. (Shtëpia e Hivzi Sulejmanit në lagjen Taslixhe, ora 18:00)