24 Maj 2022

Thaçi merr mbështetje nga kryeministri Erdogan

Ankara, 20 maj - Në ditën e parë të vizitës zyrtare në Republikën e Turqisë, kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi sot është takuar me kryeministrin e Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan. Kryeministrit Thaçi  me këtë rast i është bërë një pritje e ngrohtë, vëllazërore, e shoqëruar me të gjitha nderimet më të larta shtetërore.

Kryeministri Thaçi dhe kryeministri Erdoğan fillimisht kanë pasur një takim të gjatë dhe miqësor kokë më kokë dhe më pas janë zhvilluar takime zyrtare  mes delegacioneve të Republikës së Kosovës dhe të Republikës së Turqisë. Në të gjitha takimet është vlerësuar lartë bashkëpunimi bilateral midis dy vendeve dhe të dy palët kanë shprehur gatishmërinë për ngritjen dhe thellimin e marrëdhënieve në të gjitha fushat.

Pala turke është shprehur e gatshme që të vazhdojë mbështetjen e Kosovës në zhvillimin ekonomik, arsim, mjedis dhe veçmas në procesin e lobimin për njohjet e reja të Kosovës, shtet sovran.

Sot në Ankara janë nënshkruar katër marrëveshje bashkëpunimi midis Republikës së Kosovës dhe Republikës së Turqisë në fushën e transportit, të bujqësisë, arsimit dhe ambientit.  Qeveria e Turqisë në mënyrë të veçantë është shprehur e gatshme të mbështesë ngritjen e Universitetit Publik të Prizrenit.

Pas takimeve zyrtare kryeministrat e dy vendeve mike, Hashim Thaçi dhe Recep Tayyip Erdoğan në një konferencë të përbashkët para gazetarëve  theksuan përkushtimin e institucioneve të tyre për zhvillimin e mëtejme të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Turqisë.

Me këtë rast, kryeministri HashimThaçi, falënderoi qeverinë dhe popullit turk për ndihmat e deritashme që Turqia ka dhënë  për Kosovën, duke theksuar faktin se Turqia është ndër vendet e para që ka njohur Kosovën. Z. Thaçi me këtë rast theksoi se Kosova paraqet një rast të mirë për investime dhe ftoi biznesmenët turq që të investojnë në Kosovë.          

Me këtë rast pala turke mbështeti integritetin dhe tërësinë territoriale të Kosovës duke premtuar mbështetjen e Turqisë për integrimin e Kosovës në institucionet euro -  atlantike.

Në konferencën për media komuniteti turk që jeton në Kosovë, u vlerësua si element i rëndësishme dhe urë bashkëpunimi për zhvillimin e mëtejmë të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Turqisë.

Kryeministri i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan shtroi drekë për nder të kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe delegacionit nga Kosova.

Gjatë ditës së sotme delegacioni nga Kosova, i kryesuar nga kryeministri Hashim Thaçi pat takim edhe me ministrin e Punëve të Jashtme të Turqisë, Ahmet Davutoğlu. Me këtë rast u bisedua për zhvillimin e marrëdhënieve bilaterale mes dy vendeve, dhe ministri i Jashtëm, Ahmet Davutoğlu, premtoi angazhimin e mëtejme të diplomacisë së Turqisë për sigurimin e njohjeve të reja për pavarësimin e Kosovës. Kryeministri Thaçi falënderoi ministrin e Jashtëm të Turqisë, Ahmet Davutoğlu për përkushtimin e tij dhe të Qeverisë së Turqisë në rritjen e numrit të njohjeve për shtetin demokratik të Kosovës.

Kryeministrin Thaçi në vizitën zyrtare në Republikën e Turqisë e shoqërojnë ministri i Transportit dhe Postë Telekomunikacionit, Fatmir Limaj, ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Enver Hoxhaj, ministri i Tregtisë, dhe Industrisë, Lutfi Zharku,  ministri Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Mahir Yağcılar dhe ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Blerand  Stavileci.

Kryeministri Hashim Thaçi nesër do të qëndrojë në Stamboll, ku do të pritet nga kryebashkiaku i Stambollit, Kadir Topbaş. Po ashtu, kryeministri Thaçi do të marrë pjesë në takimin e organizuar me përfaqësues turk të biznesit, lidhur me investimet në Republikën e Kosovës.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 maj 2022

- Instituti Demokratik i Kosovës mbanë diskutimin publik me temën “Raportet Kosovë-Serbi: Tabelat e veturave dhe një Dialog që nuk po lëvizë!” një diskutim i përbashkët i përfaqësuesve të shoqërisë civile me pjesëmarrës nga politika, mediat dhe përfaqësuesit e misioneve ndërkombëtare në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 9:30)  

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere, shqyrton raportin vjetor financiar të Agjencisë për Informim dhe Privatësi për vitin 2021, Projektligjin për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Fondet Pensionale të Kosovës, etj. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 10:00)

- OJQ "Iniciativa për Drejtësi dhe Barazi - Inject" organizon konferencën përmbyllëse  të Projektit me titull “Sigurimi i të Drejtave Pronësore të Grave përmes rritjes së Kapaciteteve Institucionale në Kosovë”.  (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, diskuton për zbatimin e Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijës. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, pret në takim Christopher Hyland, kontribues në Pavarësinë e Kosovës në SHBA-të dhe në prezantimin e shtetit tonë te ish-presidenti amerikan Bill Clinton. (Shtëpia e Bardhë, Prizren, ora 11:00)

- Mbahet edicioni i 21-të të panairit ndërkombëtar EXPOKOS, që i dedikohet bizneseve të sektorëve të: Ndërtimit, Energjisë, Makinerisë dhe Sigurisë dhe Mbrojtjes. Merr pjesë zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi. (Pallati i Rinisë, ora 11:00)

- Mbahet Kuvendi i pestë i Partisë Eko Lëvizja e Gjelbër e Kosovës. (Hotel Grand, salla e Kuqe, ora 11:00)

- Drejtoria e Mirëqenies Sociale, në kuadër të “Fushatës vetëdijesuese për trajtimin e fëmijëve në situatë rruge” organizon një kampanjë me moton “Unë s’jap lëmoshë, AS TI! & Bashkë t’i mbrojmë fëmijët në situatë rruge” me qëllim të përçimit të mesazhit se dhënia e lëmoshës cenon dhe dëmton jetën e fëmijëve në situatë rruge. (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Punëtorët e Lotarisë së Kosovës protestojnë në shenjë pakënaqësie për mosplotësimin e kërkesave të tyre për Ligjin për Lotarinë e Kosovës dhe pagat për këta punëtorë. (Para ndërtesës së Qeverisë, ora 11:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike mban mbledhje. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 14:00)

- Instituti Kombëtar Demokratik organizon debatin e parë mbi politika nën temën “Në mbrojtje të demokracisë: Politikat gjithpërfshirëse të punësimit kanë rëndësi”. (Objekti i komunës së re në Prishtinë, ora 14:00)

- Klubi Futbollistik Drita mban konferencë për medie. (Selia e Federatës së Futbollit të Kosovës, ora 14:00)

- Klubi Futbollistik Llapi mban konferencë për medie. (Selia e Federatës së Futbollit të Kosovës, ora 15:00)

 Fondacioni Lumbardhi hapë sezonin e programeve që kremtojnë 70-vjetorin e kinemasë me promovimin e librit “Lumbardhi: një histori episodike” dhe fillimin e programit të filmit LXX në ekran të madh. (Kino Bahçe në Prizren, ora 19:00)