28 Nëntor 2021

Takimi i dytë i Komitetit Drejtues të Projektit FRIDOM

Prishtinë, 1 Mars - Në kuadër të aktiviteteve të vazhdueshme që lidhen me procesin e Reformës së Administratës Publike dhe koordinimit të punës me donatorët dhe konsulentët, në Ministrinë Administratës Publike është mbajtur takimi i dytë i Komitetit Drejtues të Projektit FRIDOM.

Ministri i MAP-së. dr Arsim Bajrami, në fjalën e tij hyrëse në këtë takim shprehu falënderimin e tij për kontributin e Qeverisë britanike, respektivisht DFID-it dhe ekspertizën profesionale të ofruar nga projekti FRIDOM në procesin e rishikimit funksional dhe organizimit institucional të ministrive.

Gjithashtu, ministri Bajrami ka theksuar edhe njëherë objektivat dhe prioritetet që lidhen me administratën publike, të cilat synojnë riorganizimin e brendshëm dhe ofrimin e shërbimeve në përputhshmëri me standardet dhe praktikat më të mira evropiane.

“Bazuar në rekomandimet e  projektit FRIDOM , Qeveria ka miratuar transformimin nga MSHP në MAP dhe ndryshimin e strukturës së brendshme të saj, i cili do të pasohet në fazën e ardhshme edhe me ndryshime në kuadrin ligjor”.

Ministri Bajrami theksoi po ashtu faktin se një mbështetje e mëtutjeshme nga ana e Projektit FRIDOM për Ministrinë e Administratës Publike, e fokusuar në Departamente të caktuara të cilën do të kenë barrën e shtyrjes përpara të proceseve të nisura, do të ishte e mirëseardhur.

I pranishëm në këtë takim, kryesuesi i DFID-it për Kosovë, Robert Watt ka përgëzuar MAP-në dhe konsulentët e Projektit FRIDOM për bashkëpunimin e suksesshëm që kanë treguar dhe i ka falënderuar për punën e bërë deri tani, si dhe ka shprehur gatishmërinë e mbështetjes së mëtutjeshme në projekte konkrete.

Në vazhdim të takimit, Drejtoresha e Departamentit për Menaxhimin e Reformës së Administratës Publike dhe Integrimeve Evropiane, ka paraqitur një hyrje të shkurtër mbi themelimin e këtij Departamenti, ka paraqitur gjendjen e tanishme te kapaciteteve njerëzore në këtë departament, nevojën për të përditësuar  strategjinë aktuale të RAP-it dhe koordinimin e saj me strategjitë sektoriale të miratuara nga Qeveria, si dhe ka theksuar faktin se një vëmendje e veçantë do t’i kushtohet koordinimit të aktiviteteve me donatorë.

Kryeshefi Ekzekutiv i Institutit të Kosovës për Administratë Publike, Hysni Veseli ka theksuar nevojën e mbështetjes në Hartimin e Planit Zhvillimor Strategjik për IKAP-in, si një dokument i domosdoshëm për të filluar hapa të rinj në këtë institut që do të ndihmonin në ngritjen e vazhdueshme të kapaciteteve njerëzore ne administratën publike.

Në këtë takim u prezantua një përmbledhje e shkurtër e zbatimit të Projektit që nga mbledhja e kaluar e këtij Komitetit Drejtues, nga udhëheqësi i FRIDOM-it, si dhe u prezantua evoluimi i Projektit FRIDOM/DFID-i nga konsulenti i DFID-it, z. Gord Evans.

Komiteti Drejtues i Projektit FRIDOM është themeluar me një vendim te veçantë  dhe qëllimi i punës së tij është monitorimi i evoluimit te punës së këtij projekti në vazhdimësi.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Nëntor 2021

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule te varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Memorial "Adem Jashari". (Prekaz, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt bën nderime tek shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon ngritjen e flamurit kombëtar te Kompleksi memorial në Gradish. (Gradish, ora 9:00 - Kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit”, ora 9:40 - Kulla e Heronjve në Opterushë, ora 10:20)

- Me rastin e Festave të Nëntorit, një grup i të rinjve dhe ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të vendosin një Flamur me imazhet e udhëheqësve të luftës së UCK-së të cilët po mbahen në Hagë. (Rruga "Fehmi Lladrovci", tek rrethi afër hyrjes kryesore të QKUK-së, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt homazhe tek Kompleksi Memorali Adem Jashari. (Prekaz, ora 9:15)

- Me rastin e Festave të Nëntorit Komuna e Skenderajt organiyon maratonën Vrapimi i Nëntorit. (Kompleksi Memorial Adem Jashari në Prekaz, ora 9:30)

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të Shtatorja e Ismail Qemalit. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të shtatorja e Zahir Pajazitit. (Prishtinë, ora 10:20)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bën homazhe  te varrezat e Dëshmorëve. (Rahovec, ora 10:40)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë programin festiv për nder të 28 Nëntorit. (Shkolla e muzikës “Vihuela” në Rahovec, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe te varrezat e dëshmorëve. (Kompleksi i varrezave të dëshmorëve në Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të galerisë së qytetit. (Gjilan, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Teatrit Kombëtar. (Sheshi "Skënderbeu", ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të tregut dhe parkut në Zheger. (Fshati Zhegër, ora 13:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës z. Smajl Latifi në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së organizon turnir në futboll të vogël. (Palestra Sportive “Mizahir Isma”në Rahovec, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt organizon natën finalen e festivalit tradicional Rapsodia Shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv nga ansambli i këngëve dhe valleve për nder të Ditës së Flamurit . (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)