14 Gusht 2022

Spanja ratifikoi planin për zvogëlimin e papunësisë

Madrid, 24 qershor - Parlamenti spanjoll ratifikoi paketën e reformave, që kanë për qëllim zvogëlimin e papunësisë në vend, transmeton BBC-ja.

Në mesin e masave janë përfshirë stimulimet për punësimin e punëtorëve të rinj dhe zvogëlimin e kompensimeve, që sipas disa analistëve është arsye për punëdhënësit të mos duan të punësojnë më shumë nëpunës.

Ndryshimet në tregun e punës rezultojnë pas kufizimit të shpenzimeve buxhetore në tentim për të zvogëluar defiçitin e madh. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 gusht 2022

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 12:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunë së Gjilanit, Alban Hyseni do të bëhet rivarrimi i dëshmorit, Enver Pacolli nga varrezat civile në Hajvali në varrezat e dëshmorëve në Gjilan, për nder të ditëlindjes së tij. (Varrezat e dëshmorëve në Gjilan, ora 12:00)
 
- Mbahet dita e dytë e festivalit “Mal Fest” në Malishevë i cili synon të jetë tradicional dhe objektiv e ka rininë dhe mërgatën e Komunës së Malishevës. (Parku i qytetit në Malishevë, ora 19:00)

- - Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi" behët promovimi i librit "Teknologjia e Lajmit" e autort Zylyftar Bregu ku i pranishëm do të jetë edhe kryetari i Komunës së Vushtrrisë Ferit Idrizi poashtu Ambasadori i Shqipërisë, Qemal Minxhozi. (Kalaja e Vjetër e Vushtrrisë, ora 19:30)