27 Shtator 2022

Sot nis Forumi i Bizneseve të Diasporës

 Prishtinë, 27  maj - Agjencia e Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID) ka bërë të ditur se sot do te hapet Forumi i Bizneseve të Diasporës.

Forumi dy-ditor do të mbledhë biznese të Diasporës, të huaja dhe të Kosovës në Prishtinë me qëllim të krijimit të lidhjeve dhe partneriteteve mes bizneseve, për të rritur eksportet dhe ndihmuar rritjen ekonomike të Kosovës.

Në ditën e parë të Forumit që fillon sot do të mbahen prezentime rreth investimeve të Diasporës dhe bizneseve të huaja, panel diskutimi me kryetarët e komunave përkatëse rreth investimeve të Diaspores në Komuna, dhe gjithashtu do të mbahen takime (B2B) ku do të takohen bizneset e Diasporës dhe të huaja me ato të Kosovës.

Në ditën e dytë të Forumit bizneset e Diasporës dhe të huaja do të vizitojnë biznese të ndryshme të Kosovës për të parë për së afërmi kapacitetet prodhuese të kompanive vendore.

Forumi i Bizneseve të Diasporës organizohet nga GERMIN, Degët Evropiane të Rrjetit të Bizneseve të Diasporës Shqiptare, dhe USAID Kosovo Compete Activity.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 shtator 2022  - Ministria e Mbrojtjes dhe FSK organizon Konferencën Vjetore Ndërkombëtare “FSK dhe partnerët 2022”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Shoqata e Grave në Sektorin e Energjisë së Kosovës me përkrahjen e zyres se Presidentes dhe parnerëve ndërkombëtar organizon Konferencën e parë Rajonale “Energjia & Gratë”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton Projektligjin për Sigurinë Kibernetike, Projektligjin për Mbrojtjen e Informacionit të Klasifikuar, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

 - Koalicioni 27, grupi i organizatave të shoqërisë civile publikojnë raportin “Shkatërrimi ekologjik – Koha të veprojmë”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, Agjencia për Informim dhe Privatësi mban konferencë kryetarët e Gjykatave si dhe Prokurorët e Prokurorive të Republikës së Kosovës. (Hotel Emerald, ora 10:15)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton mbikëqyrjen e zbatimit të Rekomandimeve të Kuvendit lidhur me auditimin e performances të ndërmarrjes publike KOSTT SH.A. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Këshilli i Prindërve të Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Naim Frashëri”, Prishtinë organizon një protestë për të shprehur shqetësimet lidhur me prolongimin e fillimit të mësimit për vitin akademik 2022/2023. (Shkolla fillore "Naim Frashëri" në Prishtinë, ora 12:10)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie lidhur me grevën në sektorin publik. (Selia qendrore e LDK-së, ora 11:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon sallonin e radhes me temë “Dhuna online ndaj grave në politikë: Çfarë masa mund të ndërmarrim?”. (Libraria Dukagjini, ora 17:00)

- KFOR i udhëhequr nga NATO do të zhvillojë stërvitjen “Golden Sabre”. (Zona stërvitore të Camp Novo Selo)