14 Gusht 2022

Soros: Vlera e Euros do të barazohet me Dollarin

SHBA, 19 mars - Miliarderi George Soros në një intervistë për revistën ekonomike ‘Blumberg’ ku ka folur për investimet e tij vitin e fundit, në mes tjerash ka potencuar se së shpejti vlera e euros do të barazohet me dollarin për shkak te krizës ekonomike greke.

Ai për këtë shkak ka ulur depozitat në euro dhe ka investuar më së shumti në ar pasi sipas tij vlera arit ne tregjet botërore rritet shumë kohëve të fundit.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 gusht 2022

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 12:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunë së Gjilanit, Alban Hyseni do të bëhet rivarrimi i dëshmorit, Enver Pacolli nga varrezat civile në Hajvali në varrezat e dëshmorëve në Gjilan, për nder të ditëlindjes së tij. (Varrezat e dëshmorëve në Gjilan, ora 12:00)
 
- Mbahet dita e dytë e festivalit “Mal Fest” në Malishevë i cili synon të jetë tradicional dhe objektiv e ka rininë dhe mërgatën e Komunës së Malishevës. (Parku i qytetit në Malishevë, ora 19:00)

- - Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi" behët promovimi i librit "Teknologjia e Lajmit" e autort Zylyftar Bregu ku i pranishëm do të jetë edhe kryetari i Komunës së Vushtrrisë Ferit Idrizi poashtu Ambasadori i Shqipërisë, Qemal Minxhozi. (Kalaja e Vjetër e Vushtrrisë, ora 19:30)