11 Gusht 2022

Slloveni, paga mesatare për qershor arrin 965 euro

Lubjanë, 17 gusht - Paga mesatare neto në Slloveni për muajin qershor arrin 965,71 euro, që është për një për qind më shumë se paga mesatare në muajin maj.

Në nivel vjetor paga mesatare është rritur për 4,4 për qind, lajmëroi Enti shtetëror për statistikë.

Paga mesatare bruto në qershor arrinte 1.491,57 euro që paraqet rritje prej 1,1 për qind krahasuar me muajin maj dhe për 4,4 për qind krahasuar me muajin qershor të vitit të kaluar.

Në gjashtë muajt e parë të këtij viti sllovenët e punësuar në mesatare kanë marrë pagë prej 952,73 euro. Që është për 3,9 për qind më shumë se periudhën e njëjtë të vitit të kaluar, përderisa pagesa mesatare bruto është rritur për katër për qind në 1.471,47 euro.

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 gusht 2022

 - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, vizitojnë Doganën e Kosovës. (Drejtoria e Doganës, ora 8:30)

- Kuvendi nëpërmjet Grupit të Deputetëve të Rinj shënon Ditën Ndërkombëtare të Rinisë. (Salla plenare, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit organizon takimet B2B në kuadër të aktiviteteve të Muajit të Mërgimtarëve. (Restaurant Ura e Shenjtë, ora 10:00)

- Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut – Kosovë ((YIHR KS) shënon Ditën Ndërkombëtare të Rinisë me një aksion rrugor me slloganin “Kur bohet mirë?!” (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 12:00)

- Avokati i familjes Dehari, Tomë Gashi, mban konferencë për medie në lidhje me rastin e vdekjes së aktivistit të VV-së, Astrit Dehari. (Zyrat e Tomë Gashit, mbi Kino ABC, ora 12:00)

- Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale dhe Hulumtime organizon Festivalin e Rinisë për nder të Ditës së Rinisë. (Lagjja Taukbashqe, ora 18:00)

- Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi"  mbahet panel diskutimi me deputetët e rinjë të Kuvendit të Kosovës lidhur me rolin dhe rëndesin e të rinjëve në politikë. (Akademia për Siguri Publike të Kosovës, ora 19:30)