14 Gusht 2022

Sllovakia bllokon paketën e ndihmave për Greqinë

Bratisllavë, 21 qershor - Sllovakia ka mëdyshje nëse do të nënshkruajë ose jo pjesëmarrjen në paketën e ndihmave për Greqinë, për të cilën është obliguar qeveria e kryeministrit të deritashëm, Robert Fico.

Me një gjë të tillë, ekspertët thonë se Sllovakia po i shkakton probleme Bashkimit Evropian, sepse paketa e ndihmave mund të hyjë në fuqi vetëm atëherë kur të nënshkruhet nga të gjitha vendet anëtare të Eurozonës.

"Kjo do të dërgonte një sinjal të keq në treg. Edhe pse Sllovakia është vend i vogël, kjo do të tregonte se Eurozona nuk është unike", ka thënë analisti i Qendrës për Politikë Evropiane, Janis Emanuelidis, njoftojnë mediat e huaja.

Kryeministri në largim i Sllovakisë u ka bërë thirrje përfaqësuesve të katër partive të djathta, të cilat po negociojnë për koalicionin e ri qeveritar, që të dakordohen për mbështetjen e paketës së ndihmave.

Partitë e koalicionit të ardhshëm e kanë kundërshtuar kategorikisht atë dhe të gjitha përgjegjësitë i kanë hedhur mbi qeverinë në largim.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 gusht 2022

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 12:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunë së Gjilanit, Alban Hyseni do të bëhet rivarrimi i dëshmorit, Enver Pacolli nga varrezat civile në Hajvali në varrezat e dëshmorëve në Gjilan, për nder të ditëlindjes së tij. (Varrezat e dëshmorëve në Gjilan, ora 12:00)
 
- Mbahet dita e dytë e festivalit “Mal Fest” në Malishevë i cili synon të jetë tradicional dhe objektiv e ka rininë dhe mërgatën e Komunës së Malishevës. (Parku i qytetit në Malishevë, ora 19:00)

- - Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi" behët promovimi i librit "Teknologjia e Lajmit" e autort Zylyftar Bregu ku i pranishëm do të jetë edhe kryetari i Komunës së Vushtrrisë Ferit Idrizi poashtu Ambasadori i Shqipërisë, Qemal Minxhozi. (Kalaja e Vjetër e Vushtrrisë, ora 19:30)