09 Dhjetor 2021

Sindikata i dorëzon Kuvendit kërkesat e punëtorëve për gjendjen e rëndë në sektorin privat

Prishtinë, 25 maj - Kryetari i Sindikatës të Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës me bashkëpunëtorë, do të takohen me nënkryetaren e Kuvendit znj. Saranda Bogujevci.

Tema e diskutimit do te jetë punëtorët dhe gjendja e tyre në sektorin privat, dhe do t'i dorëzohen kërkesat e Sindikatës se Pavarur të Sektorit Privat te Kosovës për punëtorët ne sektorin privat.

Pas këtij takimi sindikata mban konferencë për shtyp para Kuvendit te Kosovës.

Shkelja e të drejtave dhe diskriminimi i punëtorëve në sektorin privat është shumë i madh e veqanrisht në gjendjen me të renduar janë punëtorët në kompanitë private në sektorin e pastrimit, të mirëmbajtjes, sigurisë dhe ndërtimtarisë.

Edhe vitin e fundit edhe pse shteti ka ndarë miliona euro për punëtorët e goditur nga Pandemia prap se prap pronarët e bizneseve u kanë marr parat e pakove emergjent duke ua u ndalur në paga.

Edhe pse shteti për Pakon Emergjente që u tha se do të financojë punëtorët që ishin të dedikuar në fakt punetoret e paguan edhe këtë faturë sepse të gjitha mjetet që u derdhen në llogaritë e punëtorëve pronarët e kompanive pas një periudhe ua tërhoqën dhe të gjitha këto mjete shkuan në llogarinë e kompanive.

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 dhjetor 2021

- Shoqata e Bankave të Kosovës organizon hapjen e “Konventës Vjetore bankare të SHBK-së 2021”. (Swiss Diamond, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e gjetjeve nga hulumtimi “Perceptimet e sektorit privat rreth prokurimit publik”. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 10:00)

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe Kolegji IBC-M organizojnë tryezën e diskutimit për prezantimin e Raportit të Vlerësimit të Kartelës Matëse të Autonomisë Universitare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, kampusi i UP-së, ora 10:00)

- Mbahet seanca e 2-të e rregullt të Kuvendit të Komunës së Mitrovicës në të cilën do të zgjedhet kryesuesi i Kuvendit të Komunës. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri i dorëzon detyrën kryetarit të ri, Alban Hyseni. (Zyra e Kryetarit, ora 11:00)

- Rrjeti Mesdhetar i Grave Ndërmjetësuese së bashku me OJQ-në She Solutions mban konferencën "Gratë në sektorin e sigurisë: ndërmjet sfidave dhe mundësive". (Zyra e BE për informim, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës / Transparency International Kosova organizojnë ekspozitën për fotografinë më të mirë kundër-korrupsion 2021, ku do të shpallen tre fituesit e kësaj gare. (Parku Arkeologjik ‘Lapidariumi’ përballë Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 11:00)

- OJQ AKTIV bën prezantimin e aplikacionit Aber online për celularë Android dhe iOS. (Hotel Ulpiana në Graçanicë, ora 11:00)

- Instituti D4D organizon tryezën diskutuese me temën “Fushata zgjedhore në llupë: A e kërcënojnë integritetin zgjedhor çrregullimet e informacionit?”. (Hotel Prishtina, ora 14:00)