18 Gusht 2022

Shitet monedha më e madhe në botë, 3,27 milionë euro

Vjenë, 27 qershor - Monedha më e madhe e arit në botë, me diametër 53 centimetra dhe me peshë rreth 100 kilogramë, u shit dje në një ankand për 3,27 milionë euro.

Lajmi bëhet i ditur me anë të një komunikate  nga salla e shitjeve në Vjenë "Dorotheum".    

Monedha super e madhe kanadeze, e cila është përfshirë në librin e rekordeve Guiness, u ble nga shoqëria spanjolle "Oro Direct", e specializuar në shitjen e metaleve të çmuara.
    
Çmimi i saj i shitjes u orientua nga vlera e peshës së saj (3,2 milionë euro), shumë më i lartë nga vlera e saj e ligjshme prej një milion dollarë kanadezë (0,8 milionë euro).
    
E prodhuar në vitin 2007, nga njëra anë ajo ka të stampuar portretin e mbretëreshës së Anglisë Elizabeth II, ende zyrtarisht kryetare e shtetit të kësaj ish-kolonie britanike dhe në anën tjetër me tri gjethe panje, emblema kombëtare e Kanadasë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 gusht 2022

 - Mbahet seanca në rastin e falsifikimit të tenderit 800 mijë euro për rinovimin e objektit të PSRK-së ndaj të akuzuarit Tahir Sopa, përfaqësues i firmave “NBT ING SHPK” dhe “NPN Bajramaj”. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Komuna e Rahovecit mbant dëgjimi publik për buxhetin e vitit 2023 më bashkësit lokale, lagjet urbane dhe përfaqesues të shkollave. (Shtëpia e Kulturës 'Mensur Zyberaj' në Rahovec, ora 10:00)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës mban konferencë për media e cila ndërlidhet me shpalljen e grevës së përgjithshme. (Zyrat e BSPK-së, ora 13:00)

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon hapjen e programit Rezidenca 17. (Shtëpia e Hivzi Sulejmanit në lagjen Taslixhe, ora 18:00)