16 Maj 2022

Shërbyesit civil me 13 maj mbeldhen në hollin e Parlamentit

Prishtinë, 10 maj -  Kryesia dhe Këshilli i Përgjithshëm i Sindikatës së Shërbimit Civil të Kosovës (SSHCK), në mbledhjen e mbajtur më datë 7 maj, debatuan lidhur me qëndrimin e mëhershëm të kësaj sindikate që më datë 10 maj të filloj aplikimin e Grevës në vendin e punës në Shërbimin Civil të Kosovës dhe pas shumë diskutimeve nxori vendim për shtyrjen e përkohëshme të grevës

Kryesia dhe Këshilli i Përgjithshëm i SSHCK-s ka marr vendim që të shtyhet aplikimi i Grevës në Shërbimin Civil të Kosovës deri ne një datë tjetër të muajit Maj 2010, ngase dita e caktuar e 10 maj (sot) është ditë që nuk punohet në Institucionet  e Republikës së Kosovës.

Për shkak të kësaj shtyrje sipas kryesisës së SSHCK-së ekziston nevoja e harmonizimit të qëndrimit me të gjitha Shoqatat Sindikale të Shërbimit Civil të Kosovës.

"Pas takimeve të pandërprera që kemi pasur me Kryetarin e Kuvendit dhe me Deputetët e Kuvendit të Kosovës dhe pas premtimeve të marra nga ta, ekziston mundësia reale (nëse nuk do të mungoj vullneti politik i të gjitha partive në Kuvend) se do të miratohen, Ligji për Shërbimin Civil të Kosovës dhe Ligji për Pagat e Shërbyesve Civil të Kosovës më datë 13.05.2010, të cilat Ligje janë bazë për shfuqizimin e fondit prej 5 milion Eu. për ngritjen e pagave të Shërbyesve Civil në lartasin prej 20 %", thuhet në njoftimin e SSHCK-së.

Pas bisedave të vazhdueshme me Ministrit përkatëse MAP dhe MEF, nënshkruese të Memorandum Mirëkuptimit, është konstatuar se ekziston baza reale për implementimin e këtij Memorandumi, pasi që të miratohen Ligjet e lartcekura në Kuvendin e Kosovës.

Kryesia dhe Këshilli i Përgjithshëm kanë marr qëndrimin që më datë 13 të këtij muaji të jenë prezent në Hollët e Kuvendit të Kosovës dhe të ushtrojnë presionin e tyre Sindikal tek Deputetët e këtij Kuvendi, që t'i Miratojnë dy Ligjet e lartcekura dhe të vazhdohet me presionin Sindikal ndaj Ministrive përkatëse për implementimin e Memorandum Mirëkuptimit me Qeverinë e Kosovës.

Për të gjitha zhvillimet e mëvonshme, Kryesia e SSHCK-s, do ti njofton Shërbyesit Civil në kohën e duhur. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 maj 2022

- Akademia Diplomatike e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, në bashkëpunim me Friedrich Ebert Stiftung, hapin nesër në Pejë edicionin e 8-të të Shkollës Diplomatike Verore. (Hotel Dukagjini në Pejë, ora 9:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, viziton familjen e veprimtarit Ukshin Hoti. (Krushë e Vogël, ora 9:50)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës, e cila do të udhëhiqet nga Zëvendëskryeministri i Parë i Republikës së Kosovës për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00‪)

- Konstituohet  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- ECIKS organizon ngjarjen përmbyllëse të programit Access - “Qasja në Treg dhe Shërbimet e Digjitalizimit për Bizneset Kosovare”, program ky i cili përgjatë katër viteve pati për qëllim të lehtësojë zhvillimin dhe transformimin digjital në sektorin privat dhe publik në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Në kuadër të Ditëve të Gjuhës Gjermane në Kosovë, Goethe Zentrum hap dyert për të gjithë të interesuarit për tu njoftuar me ofertart e tyre. (Goethe Zentrum në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me ekspertin e angazhuar nga UN Women lidhur me përfundimin e draftligjit për mbrojtje nga dhuna në familje dhe dhuna në baza gjinore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- OJQ Aktiv ka kënaqësinë t'ju ftojë në promovimin e ueb faqes “Miqësia Serbo-Shqiptare”. (Qendra e Energjisë Qytetare në Mitrovicë, Mbreti Petri I, 183a, ora 11:00)

- Me rastin e 23-vjetorit të zhdukjes së profesorit, politologut dhe luftëtarit të paepur të çështjes kombëtare Mr. Ukshin Hoti, do të bëhet një vizitë në Shtëpinë Muze të Ukshin Hotit. (Fshati Krushë e Madhe, ora 11:00)

 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes zyrtare e edicionit te dytë të panairit Max fest. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 11:00)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrtion raportin me rekomandime për Projektligjin për turizmin dhe raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi organizon takime publike me qytetarë për kërkesat e tyre dhe ecurinë e projekteve në këto fshatra: Brestoc, Hoçë e Vogël. (Objektet e shkollave fillore të fshatit Brestoc dhe Hoçë e Vogël, ora 17:00)

- Në kuadër të Ditëve të Gjuhës Gjermane në Kosovë, shfaqet filmi "Sami, Joe und ich" nga Karin Heberlein si dhe mbahet diskutim me temë "Diaspora në Kinema: Promovimi i imazhit të Kosovës në vende gjermano folese. (Kinema Armata, ora 18:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi organizon takime publike me qytetarë për kërkesat e tyre dhe ecurinë e projekteve në këto fshatra: Nagac dhe Celinë. (Objektet e shkollave fillore të fshatit Nagac dhe Celinë, ora 18:00)

- Shfaqet premiera e dokumentarit “Babai dhe Babai”. (Muzeu Etnologjik “Emin Gjiku” në Prishtinë, ora 20:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi organizon takime publike me qytetarë për kërkesat e tyre dhe ecurinë e projekteve në këto fshatit Krushë e Madhe. (Shtëpia e Kulturës “Muhamet Malsori”, ora 20:00)