16 Maj 2022

SHBA përjashton rrezikun e shpërbërjes së zonës euro

Uashington, 17 maj - Sekretari amerikan për Thesarin, Timothy Geithner përjashton rrezikun e shpërbërjes së zonës euro, që një këshilltar i presidentit Barack Obama e ka vlerësuar si të mundshëm.

Geithner, i pyetur në Bloomberg TV lidhur me deklarata të bëra në Londër nga këshilltari ekonomik Paul Volcker, në të cilat përmendej "një shpërbërje e mundshme e euros", shprehu besimin në kapacitetin e vendeve të bashkimit monetar për zgjidhjen e problemeve të tyre ekonomike.
    
"Mendoj se Evropa ka kapacitetin të dalë nga kriza. Mendoj se ata janë angazhuar për zgjidhjen e këtij problemi, se ata mund ta bëjnë këtë dhe se do ta bëjnë", deklaroi ai gjatë një emisioni të transmetuar që më parë nga televizioni në faqen e tij të internetit.
    
"Ata do të veprojnë dhe në këtë mënyrë do të kenë mundësinë të përmirësojnë me kohë besimin e njerëzve", shtoi ai duke iu referuar mosbesimit të tregjeve kundër borxhit publik të disa vendeve evropiane.
    
Geithner iu përgjigj gazetarit i cili e pyeti nëse nuk pajtohej me Volcker në këtë pikë: "Ne, Paul Volcker dhe unë, jemi dakord pothuaj për gjithçka".
    
Ministri kritikoi një propozim të senatorëve republikanë të cilët kërkojnë që Shtetet e Bashkuara të kundërshtojnë çdo ndihmë të Fondit Monetar Ndërkombëtar për një vend që rrezikon të mos jetë në gjendje ta shlyejë atë.
    
"Shtetet e Bashkuara nuk kanë refuzuar asnjëherë asnjë cantimë të dhënë nga FMN", theksoi ai.
    
"Jemi shumë më të fortë si vend falë asaj që FMN-ja ka bërë në të kaluarën dhe, edhe një herë, ne kemi një interes të madh ta ndihmojmë Evropën të dalë nga kjo situatë dhe do ta bëjmë këtë në një mënyrë të arsyeshme për ekonominë amerikane dhe taksapaguesit amerikanë", shpjegoi  Geithner.

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 maj 2022

- Akademia Diplomatike e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, në bashkëpunim me Friedrich Ebert Stiftung, hapin nesër në Pejë edicionin e 8-të të Shkollës Diplomatike Verore. (Hotel Dukagjini në Pejë, ora 9:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, viziton familjen e veprimtarit Ukshin Hoti. (Krushë e Vogël, ora 9:50)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës, e cila do të udhëhiqet nga Zëvendëskryeministri i Parë i Republikës së Kosovës për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00‪)

- Konstituohet  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- ECIKS organizon ngjarjen përmbyllëse të programit Access - “Qasja në Treg dhe Shërbimet e Digjitalizimit për Bizneset Kosovare”, program ky i cili përgjatë katër viteve pati për qëllim të lehtësojë zhvillimin dhe transformimin digjital në sektorin privat dhe publik në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Në kuadër të Ditëve të Gjuhës Gjermane në Kosovë, Goethe Zentrum hap dyert për të gjithë të interesuarit për tu njoftuar me ofertart e tyre. (Goethe Zentrum në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me ekspertin e angazhuar nga UN Women lidhur me përfundimin e draftligjit për mbrojtje nga dhuna në familje dhe dhuna në baza gjinore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- OJQ Aktiv ka kënaqësinë t'ju ftojë në promovimin e ueb faqes “Miqësia Serbo-Shqiptare”. (Qendra e Energjisë Qytetare në Mitrovicë, Mbreti Petri I, 183a, ora 11:00)

- Me rastin e 23-vjetorit të zhdukjes së profesorit, politologut dhe luftëtarit të paepur të çështjes kombëtare Mr. Ukshin Hoti, do të bëhet një vizitë në Shtëpinë Muze të Ukshin Hotit. (Fshati Krushë e Madhe, ora 11:00)

 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes zyrtare e edicionit te dytë të panairit Max fest. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 11:00)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrtion raportin me rekomandime për Projektligjin për turizmin dhe raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi organizon takime publike me qytetarë për kërkesat e tyre dhe ecurinë e projekteve në këto fshatra: Brestoc, Hoçë e Vogël. (Objektet e shkollave fillore të fshatit Brestoc dhe Hoçë e Vogël, ora 17:00)

- Në kuadër të Ditëve të Gjuhës Gjermane në Kosovë, shfaqet filmi "Sami, Joe und ich" nga Karin Heberlein si dhe mbahet diskutim me temë "Diaspora në Kinema: Promovimi i imazhit të Kosovës në vende gjermano folese. (Kinema Armata, ora 18:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi organizon takime publike me qytetarë për kërkesat e tyre dhe ecurinë e projekteve në këto fshatra: Nagac dhe Celinë. (Objektet e shkollave fillore të fshatit Nagac dhe Celinë, ora 18:00)

- Shfaqet premiera e dokumentarit “Babai dhe Babai”. (Muzeu Etnologjik “Emin Gjiku” në Prishtinë, ora 20:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi organizon takime publike me qytetarë për kërkesat e tyre dhe ecurinë e projekteve në këto fshatit Krushë e Madhe. (Shtëpia e Kulturës “Muhamet Malsori”, ora 20:00)