02 Shkurt 2023

SHBA: Miratohet reforma për tregun financiar

Washington, 1 korrik - Dhoma e Përfaqësuesve në SHBA ka miratuar projektligjin për reformat e tregut financiar. Me këtë ligj do të shmanget një përsëritje e krizës financiare si ajo e vitit 2007 deri në 2009.

Bankat dhe investorët në SHBA duhet të përshtaten në përputhje me kërkesat e rrepta dhe të lejojnë më shumë transparencë.

Projektligji duhet të miratohet edhe në senat. Me një miratim në të dyja dhomat e Kongresit llogaritet jo para mesit të korrikut.

Për të siguruar mbështetjen e nevojshme të disa republikanëve, demokratët hoqën dorë në këtë projektligj nga tatimet e diskutueshme të bankave në volumin prej rreth 18 miliardë dollarësh.

Për presidentin Barack Obama reforma e tregut financiar është një nga projektet politike më të rëndësishme.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)