18 Gusht 2022

SHBA, kriza shton numrin e milionerëve

Washington, 11 mars - Nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbërrin ai që shumë e shohin si paradoks, në mes të krizës numri i milionerëve është rritur.

Situata e vështirë ekonomike vuri në provë amerikanët, por kur u hoq viza milionerët u bënë më të shumtë tani se para se të ndodhte kriza.

Një studim i institucioneve lokale tregon se aktualisht në SHBA numërohen 7.8 milionë familje pasanike. Studimi përvijon edhe tiparet e milionerit: është 63 vjec, ka biznesin e tij dhe ecen përpara.

Shtresa e mesme dalëngadalë po zhduket. 1 në 5 amerikane nuk ka një punë të qendrueshme dhe 1 në 9 persona nuk përdorin dot karten e kreditit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 gusht 2022

 - Mbahet seanca në rastin e falsifikimit të tenderit 800 mijë euro për rinovimin e objektit të PSRK-së ndaj të akuzuarit Tahir Sopa, përfaqësues i firmave “NBT ING SHPK” dhe “NPN Bajramaj”. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Komuna e Rahovecit mbant dëgjimi publik për buxhetin e vitit 2023 më bashkësit lokale, lagjet urbane dhe përfaqesues të shkollave. (Shtëpia e Kulturës 'Mensur Zyberaj' në Rahovec, ora 10:00)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës mban konferencë për media e cila ndërlidhet me shpalljen e grevës së përgjithshme. (Zyrat e BSPK-së, ora 13:00)

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon hapjen e programit Rezidenca 17. (Shtëpia e Hivzi Sulejmanit në lagjen Taslixhe, ora 18:00)