16 Gusht 2022

SHBA e përkrah edhe në të ardhmen Kosovën

Prishtinë, 30 shtator - Ministri i Ekonomisë dhe Financave, Ahmet Shala, priti sot në vizitë zyrtare, Christopher Smart, Zëvendës Ndihmësin e Sekretarit të Zyrës për Euroazi të Departamentit të Shtetit të SHBA-ve, me të cilin kanë biseduar për bashkëpunimin e ardhshëm ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës për zhvillimin e projekteve në sferën ekonomike.

Ministri Shala duke falënderuar Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe në veçanti z. Smart për përkrahjen e vazhdueshme politike dhe ekonomike për Republikën e Kosovën, ai e njoftoi Smart me arritjet e bëra në menaxhimin e projekteve kapitale, përmirësimin e balancit tregtar si dhe zbatimin e kushteve të programit të Fondit Monetar Ndërkombëtar.

Ndërsa, në anën tjetër zChristopher Smar, u shprehur i kënaqur me mikpritjen nga Ministri i Ekonomisë dhe Financave, Ahmet Shala dhe e siguroi ate për përkrahje dhe bashkëpunim edhe në ardhmen nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)