11 Gusht 2022

SHBA, Banka Qëndrore i mban interesat në nivelet e tanishme

Washington, 10  gusht - Zyrtarë të lartë të Bankës Qendrore amerikane mblidhen sot në Uashington për të diskutuar përqindjet e interesit dhe gjendjen e ekonomisë.

Shumica e analistëve të intervistuar nga agjencitë e lajmeve thonë se Banka Qëndrore pritet t’i mbajë përqindjet e interesit në nivele e tanishme shumë të ulëta në përpjekje për të vazhduar stimulimin e ekonomisë.

Por raporti zhgënjyes i së premtes së kaluar mbi tregun amerikan të punës dhe të dhëna të tjera mbi ekonominë ka rritur spekulimet se Banka Qëndrore mund të marrë masa shtesë për t’i dhënë shtytje rimëkëmbjes ekonomike.

Përqindja kryesore e interesit është thuajse zero, duke mos i krijuar hapësirë Bankës Qëndrore për shkurtime të mëtejshme. Por disa analistë thonë se banka qëndrore mund të marrë masa të tjera për rritjen e sasisë së kredive të disponueshme për bizneset në mënyrë që ato të zgjerohen dhe të punësojnë më shumë njerëz.

Analistë të tjerë thonë se është tepër herët për të marrë hapa të tilla.

Banka Qëndrore planifikon ta bëjë publik vendimin e saj të premten e ardhshme.

Kalendari

Ngjarjet e datës 11 gusht 2022

- Handikos organizon ceremoninë e shpërndarjes së 70 karrocave për personat me aftësi të kufizuara, donacion nga Izraeli, ku do të marrin pjesë ambasadorja e Izraelit, znj. Tammy Ziv, ministrja e Ministrisë për Punë të Jashtme dhe Diasporë,  znj. Donika Gërvalla dhe ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Qendra e Resurseve për Personat me Aftësi të Kufizuara Adresa: Veternik, ora 10:00)

- Grupi i asamblistëve të Lëvizjes Vetëvendosje në Komunën e Prishtinës mban konferencë për media. (Selia qendrore e Vetëvendosjes, ora 11:00)

- Në qytetin e Vushtrrisë organizohet Akademia Verore "Arbën Xhaferi‘’ edicioni i II-të. (Kalaja e Vjetër të Vushtrrisë, ora 17:00)