14 Gusht 2022

SHBA, 2.7 milion vende të reja të punës në janar

Washington, 10 mars - Shumë vende të reja të punës u hapën  në fillim të këtij viti, shenjë kjo që dëshmon se punëdhënsit duhet të përgatiten për të filluar punësimin. 

Vendet e punës në janar u rritën rreth 7.6 %, kështu që arritën deri në 2.7 milion krahasuar me muajin dhjetor, bëri të ditur Departamenti i Punës.

Përqindja e vendeve të reja të punës arriti në 2.1 %, përqindje kjo më e larta pothuajse brenda një viti. Kjo përqindje mat vendet momentale të punës si një përqindje e punësimit të tërësishëm. 

Tani mesatarisht janë rreth 5.5 të papunë, që konkurojnë për një vend të ri pune.  Kjo shifër është shumë më e madhe sesa 1.7 persona që konkuronin për një vend pune kur filloi recesioni. Por është më pak se 6 persona që konkuronin për një vend pune në dhjetor 2009. 

Pasqyra e vendeve të reja të punës korespondon me atë që raportojn shumë web faqe për kërkim pune.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 gusht 2022

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 12:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunë së Gjilanit, Alban Hyseni do të bëhet rivarrimi i dëshmorit, Enver Pacolli nga varrezat civile në Hajvali në varrezat e dëshmorëve në Gjilan, për nder të ditëlindjes së tij. (Varrezat e dëshmorëve në Gjilan, ora 12:00)
 
- Mbahet dita e dytë e festivalit “Mal Fest” në Malishevë i cili synon të jetë tradicional dhe objektiv e ka rininë dhe mërgatën e Komunës së Malishevës. (Parku i qytetit në Malishevë, ora 19:00)

- - Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi" behët promovimi i librit "Teknologjia e Lajmit" e autort Zylyftar Bregu ku i pranishëm do të jetë edhe kryetari i Komunës së Vushtrrisë Ferit Idrizi poashtu Ambasadori i Shqipërisë, Qemal Minxhozi. (Kalaja e Vjetër e Vushtrrisë, ora 19:30)