06 Dhjetor 2022

Shahini: Serbia kot ankohet

Prishtinë, 23 gusht- Megjithëse se Agjencia Kosovare e Privatizimit (APK), nuk e zë shumë punë të madhe, kërcënimin që qeveria e Serbisë, ka bërë ndaj privatizimit në Kosovës, ka zëra se kjo mund të ndikoj tek investitorët e jashtëm, por më shumë ata mund të jenë nga vendet që nuk e kanë njohur Kosovën. 

Kryetari i Aleancës Kosovare të Privatizimit (AKP), Agim Shahini, ka vlerësuar se Serbia gjithë herë ka luftuar kundër Kosovës në të gjitha format dhe sipas tij edhe zhvillimit ekonomik të Kosovës, Serbia po ia ka zili.

Sipas tij Serbia  deri tani i ka humbur betejat për Kosovën në rrafshin diplomatik dhe ajo tani po shikon rrugët tjera që të dëmtojë ecjet e Kosovës drejt zhvillimit dhe integrimit në strukturat euroatlantike.

“Kërkesa e Serbisë, është e kot, ajo nuk do të ketë kurrëfar ndikimi në Kosovë, ligjet e Kosovës, janë bërë në përputhje me faktorin ndërkombëtar dhe nuk ka kurrëfar baze që Serbia të mund të përfitoj diçka nga privatizimi në Kosovë”, ka pohuar ai.

Sipas tij e gjithë pasuria shoqërore në Kosovë, ka qenë e qytetarëve të Kosovës dhe ajo do të privatizohet nga shteti i Kosovës.

Kurse sa i përket kërcimit të Serbisë për privatizuesit në Kosovë dhe ndikimit tek investitorët e huaj, Shahini mendon se hezituesit mund të jenë nga shtetet që nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës, apo që nuk ia duan të mirën Kosovës.Epoka e Re

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

 

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, së bashku me Ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, prezantojnë buxhetin për vitin 2023 para qytetarëve të Komunës së Podujevës. (Teatrin ”Avdush Hasani” në Podujevë, ora 17:30)