14 Gusht 2022

Rritje rekorde e ekonomisë gjermane

Berlin, 14 gusht - Bëhen publike statistikat për rritjen ekonomike për vendet evropiane që përdorin euro-n, dhe këto shifra priten të tregojnë një rritje.

Ekonomia gjermane ka shënuar një rritje prej 2.2 për qind në tremujorin e fundit, tregojnë statistikat paraprake të dhëna nga qeveria gjermane.

Kjo rritje, shënon edhe ecurinë më të mirë të ekonomisë gjermane që prej ribashkimit.

Ka shenja se ekonomitë në Francë, madje edhe në Spanjë kanë shënuar rritje mes muajve Prill dhe Qershor, me gjithë krizën e borxhit grek dhe tronditi rajonin në fillim të këtij viti.

Por rritja e ekonomisë gjermane është më e madhe se e vendeve të tjera, dhe në fakt është një rritje rekord edhe për vetë Gjermaninë që nga unifikimi i saj, sipas zyrës kombëtare të statistikës Destatis.

Një nga faktorët për këtë rritje të madhe të ekonomisë janë eksportet e forta të ndihmuara nga brishtësia e euros. Statistikat për vendet e tjera të eurozonës do të publikohen më vonë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 gusht 2022

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 12:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunë së Gjilanit, Alban Hyseni do të bëhet rivarrimi i dëshmorit, Enver Pacolli nga varrezat civile në Hajvali në varrezat e dëshmorëve në Gjilan, për nder të ditëlindjes së tij. (Varrezat e dëshmorëve në Gjilan, ora 12:00)
 
- Mbahet dita e dytë e festivalit “Mal Fest” në Malishevë i cili synon të jetë tradicional dhe objektiv e ka rininë dhe mërgatën e Komunës së Malishevës. (Parku i qytetit në Malishevë, ora 19:00)

- - Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi" behët promovimi i librit "Teknologjia e Lajmit" e autort Zylyftar Bregu ku i pranishëm do të jetë edhe kryetari i Komunës së Vushtrrisë Ferit Idrizi poashtu Ambasadori i Shqipërisë, Qemal Minxhozi. (Kalaja e Vjetër e Vushtrrisë, ora 19:30)