02 Tetor 2022

Rritje e papunësisë edhe në Hungari

Budapest, 27 shkurt - Papunësia në Hungari arriti 10.8 për qind në periudhën prej nëntorit të vitit 2009 deri në janar të vitit 2010, që do të thotë rritje prej 10.5 për qind në krahasim me tremujorëshin e kaluar.
 
Këtë të premten e lajmëroi shërbimi statistikor hungarez dhe shtoi se papunësia në periudhën e njëjtë ka qenë 8.4 për qind.
 
Sipas statistikës, gjatë tërë vitit 2009 të papunësuar kanë qenë 10 për qind e hungarezëve, që është për 2.2  për qind më shumë se në vitin 2009.
 
Sipas agjencisë Eurostat, Hungaria mbetet në nivelin e vendeve me nivel të mesëm të papunësisë me mesatare prej 9.6 për qind gjatë muajit dhjetor.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 tetor 2022

 - Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit interviston kandidatët për anëtarë të Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione diskuton lidhur me procesin e nxjerrjes së akteve nënligjore, bazuar në Ligjin për Mbrojtjen e Fëmijës me të ftuar, Habit Hajredini - Drejtori i ZyrÑ‘s pÑ‘r Qeverisje tÑ‘ MirÑ‘, Ahmet Kryeziu - Drejtor i Sawe the Children pÑ‘r KosovÑ‘, dhe Naser Lajqi – përfaqësues i OJQ “Syri i Vizionit”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
 
- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik lidhur me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues. (Salla e Kuvendit Komunal në Gjakovë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Perparim Rama përuron hapjen e Sahat Kullës e cila edhe do t'i ndez dritat e Sahat Kullës, duke ndriçuar kështu këtë monument magjepsës të trashëgimisë kulturore në Prishtinë. (Prishtinë, ora 19:00)