02 Shkurt 2023

Revista "Financ": Rusia ka 77 miliarderë

Moskë, 12 shkurt - Rusia ende nuk e ka tejkaluar krizën ekonomike, por edhe krahas kësaj kapitali i përgjithshëm i dhjetë miliarderëve të parë në vend, pothuajse është rritur në 139,3 miliardë dollarë nga 75,9 miliardë të vitit të kaluar, thekson revista ruse "Financ".

Revista thekson se pasuria e dhjetë banorëve më të pasur të Rusisë ende nuk ka arritur nivelin e para krizës nga 221 miliardë dollarë.

Numri i miliarderëve në Rusi vitin e kaluar është rritur nga 50 për qind në 77, derisa një vit më parë në vend kishte 49 persona me pasuri prej mbi një miliardë dollarë. Për dallim nga kjo në vitin 2007 kishte madje 101 miliarderë. 


Edhe pse nuk jepen detaje të personit i cili është në pozicionin e parë gazeta thekson se mes tre rusëve më të pasur është edhe guvernatori i mëparshëm i Çukotkas, Roman Abramoviç në Evropë i njohur si pronari i klubit futbollistik "Çelzi".


Vitin e kaluar rusi më i pasur ishte shpallur pronari i kompanisë "Oneksin" Mihail Prohorov, me pasuri prej 14,1 miliardë dollarë, ndërsa Abramoviç me kapital prej 13,9 miliardë ishte në vendin e dytë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)