24 Maj 2022

Regjistrimi i popullsisë një nga prioritetet kryesore të Kosovës

Prishtinë, 11 maj - Në kuadër të përgatitjeve për vazhdimësinë e procesit të Regjistrimit të Popullsisë, Ekonomive Familjare dhe Banesave, Ministrja e Administratës Publike, Edita Tahiri ka pritur sot Peter Everaers nga EUROSTAT-i.

Në kuadër të përgatitjeve për vazhdimësinë e procesit të Regjistrimit të Popullsisë, Ekonomive Familjare dhe Banesave, Ministrja e Administratës Publike, Edita Tahiri ka pritur sot Peter Everaers nga EUROSTAT-i, drejtor i bashkëpunimit, komunikimit dhe indikatorëve vendimtarë me jashtë, si dhe udhëheqës i Grupit Menaxhues të Monitorimit Operacional Ndërkombëtar, thuhet në komunikatën e kësaj Ministrie.

Më tej thuhet se Everaers, i shoqëruar nga bashkëpunëtorë të tij në EUROSTAT dhe përfaqësues të Zyrës Ndërlidhëse të Komisionit Evropian, Everaers ka konfirmuar vlerësimin pozitiv të Grupit Menaxhues të Monitorimit Ndërkombëtar për përgatitjet teknike të bëra për regjistrimin e popullsisë dhe ka theksuar nevojën e intensifikimit të fushatës sensibilizuese për Regjistrimin e Popullsisë, e cila do të përfshinte dhe do të aktivizonte të gjithë faktorët relevantë, të cilët do të jenë pjesë e regjistrimit.

Ministrja e MAP-it, pasi ka përmendur se regjistrimi i popullsisë përbën një nga prioritetet kryesore të vendit, Tahiri ka theksuar rëndësinë e statistikave për shtetin e ri të Kosovës, të cilat do të krijonin bazën e rëndësishme të të dhënave.

“Një proces i depolitizuar, për realizmin e të cilit do të përdoren standarde unike, që do të prodhojnë të dhëna të sakta dhe të pranueshme, do të jetë bazë për mirëqenien e qytetarëve të vendit dhe do të hapë rrugën drejt integrimeve evroatlantike”, ka thënë Ministrja Tahiri, e cila ka shtuar se fushata sensibilizuese, që tashmë ka filluar për regjistrim të popullsisë dhe implementimi i strategjisë së informimit dhe komunikimit, synon dialogun proaktiv dhe konstruktiv me qytetarët, i cili do të ndikojë në ngritjen e vetëdijes për rëndësinë e gjithpërfshirjes në regjistrim dhe shmangien e perceptimeve jo të drejta duke ofruar sqarime të nevojshme dhe të ofruara me kohë.

Mes tjerash, në këtë takim, u bisedua edhe për fuqizimin dhe qartësimin e aspektit ligjor, që ka të bëjë me regjistrimin e popullsisë dhe statistikat si dhe me përfshirjen e përvojave të vendeve evropiane në këtë proces.

Gjithashtu, u theksua edhe roli i rëndësishëm i donatorëve dhe koordinimi i tyre në këtë proces, i cili është i rëndësishëm, kompleks dhe me implikime financiare, që do të përballohet bashkërisht nga Qeveria e Republikës së Kosovës dhe donatorët ndërkombëtarë, përmes Fondit të Mirëbesimit, përfundon komunikata.

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 maj 2022

- Instituti Demokratik i Kosovës mbanë diskutimin publik me temën “Raportet Kosovë-Serbi: Tabelat e veturave dhe një Dialog që nuk po lëvizë!” një diskutim i përbashkët i përfaqësuesve të shoqërisë civile me pjesëmarrës nga politika, mediat dhe përfaqësuesit e misioneve ndërkombëtare në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 9:30)  

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere, shqyrton raportin vjetor financiar të Agjencisë për Informim dhe Privatësi për vitin 2021, Projektligjin për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Fondet Pensionale të Kosovës, etj. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 10:00)

- OJQ "Iniciativa për Drejtësi dhe Barazi - Inject" organizon konferencën përmbyllëse  të Projektit me titull “Sigurimi i të Drejtave Pronësore të Grave përmes rritjes së Kapaciteteve Institucionale në Kosovë”.  (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, diskuton për zbatimin e Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijës. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, pret në takim Christopher Hyland, kontribues në Pavarësinë e Kosovës në SHBA-të dhe në prezantimin e shtetit tonë te ish-presidenti amerikan Bill Clinton. (Shtëpia e Bardhë, Prizren, ora 11:00)

- Mbahet edicioni i 21-të të panairit ndërkombëtar EXPOKOS, që i dedikohet bizneseve të sektorëve të: Ndërtimit, Energjisë, Makinerisë dhe Sigurisë dhe Mbrojtjes. Merr pjesë zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi. (Pallati i Rinisë, ora 11:00)

- Mbahet Kuvendi i pestë i Partisë Eko Lëvizja e Gjelbër e Kosovës. (Hotel Grand, salla e Kuqe, ora 11:00)

- Drejtoria e Mirëqenies Sociale, në kuadër të “Fushatës vetëdijesuese për trajtimin e fëmijëve në situatë rruge” organizon një kampanjë me moton “Unë s’jap lëmoshë, AS TI! & Bashkë t’i mbrojmë fëmijët në situatë rruge” me qëllim të përçimit të mesazhit se dhënia e lëmoshës cenon dhe dëmton jetën e fëmijëve në situatë rruge. (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Punëtorët e Lotarisë së Kosovës protestojnë në shenjë pakënaqësie për mosplotësimin e kërkesave të tyre për Ligjin për Lotarinë e Kosovës dhe pagat për këta punëtorë. (Para ndërtesës së Qeverisë, ora 11:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike mban mbledhje. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 14:00)

- Instituti Kombëtar Demokratik organizon debatin e parë mbi politika nën temën “Në mbrojtje të demokracisë: Politikat gjithpërfshirëse të punësimit kanë rëndësi”. (Objekti i komunës së re në Prishtinë, ora 14:00)

- Klubi Futbollistik Drita mban konferencë për medie. (Selia e Federatës së Futbollit të Kosovës, ora 14:00)

- Klubi Futbollistik Llapi mban konferencë për medie. (Selia e Federatës së Futbollit të Kosovës, ora 15:00)

 Fondacioni Lumbardhi hapë sezonin e programeve që kremtojnë 70-vjetorin e kinemasë me promovimin e librit “Lumbardhi: një histori episodike” dhe fillimin e programit të filmit LXX në ekran të madh. (Kino Bahçe në Prizren, ora 19:00)