16 Gusht 2022

Qiproja është lidere për tërheqjen e investimeve ruse

Moskë, 20 gusht - Investimet ruse në botën e jashtme në fund të qershorit të vitit 2010 arriti 69,4 miliardë dollarë, publikoi Rosstat.

Në gjysmën e parë të vitit 2010 vëllimi i investimeve të huaja ruse arrin 51,1 miliardë dollarë apo 17,5 për qind më shumë sesa në gjysmën e parë të vitit 2009, transmetoi Bgnes.

Qiproja mbetet lider në tërheqjen e investimeve nga Rusia me 16,6 miliardë dollarë, pas saj, në vendin e dytë u gjet Holanda me investime ruse prej 16 miliardë dollarëve.

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)