03 Shkurt 2023

Qeveria gjermane miraton taksë për bankat

Berlin, 1 prill - Qeveria gjermane miratoi vënien e një kontributi të detyrueshëm për bankat si masë për parandalimin e krizave të ardhshme financiare.

Kabineti miratoi linjat themelore për rregulla më të ashpra për tregun financiar. Projektligji megjithatë nuk është hartuar ende.

Kontributi i detyrueshëm prej 1 deri 1,2 miliardë eurosh në vit do të derdhet nga të gjitha institutet e kredisë në një fond të ri stabiliteti.

Gjithashtu planifikohen edhe instrumente të reja për ristrukturimin, ose në rast nevoje shpërbërjen e bankave të mëdha të falimentuara.

Lidhur me këto masa ministri gjerman i Financave Wolfgang Schäuble u shpreh sot për gazetarët:

\"Në këtë kuadër duhet të kemi kujdes që të mos rrezikohet, apo cënohet aftësia e sektorit bankar për të çuar përpara ekonominë dhe ristrukturimin ekonomik.\"

Kontributi i detyrueshëm mbi bankat u kritikua ashpër nga opozita në parlament.

Ky kontribut është një \"mashtrim\", pasi volumi prej deri 1,2 miliardë eurosh është krejt i pamjaftueshëm, tha zv/kryetari i grupit parlamentar të SDP-së, Joachim Poß, në një intervistë në televizion.

Edhe të gjelbrit e cilësuan kontributin mbi bankat një \"taktikë elektorale\". Në mbledhjen e kabinetit mori pjesë edhe ministrja franceze e Ekonomisë Christine Lagarde.

Gjermania dhe Franca synojnë të hartojnë një model të përbashkët për rregullimin e tregjeve financiare. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)