02 Tetor 2022

Qeveria gjermane miraton paketën për stabilizimin e euros

Berlin, 12 maj - Qeveria gjermane miratoi kontributin e vendit të saj për paketën emergjente prej një trilion dollarë për të stabilizuar euron.

Një zyrtar tha sot se Gjermania pritet të japë të paktën 157 miliardë dollarë për paketën e hartuar nga Bashkimi Evropian dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar.

Mbetet që parlamenti gjerman të japë miratimin e tij por shumë deputetë të opozitën janë ankuar se kjo është një paketë tepër e shtrenjtë për taksapaguesit gjermanë.

Plani i shpëtimit synon të ndihmojë vendet e zhytura në borxhe të mëdha që përdorin euron, për të parandaluar përsëritjen e krizës së kreditit e cila ka përfshirë Greqinë.

Disa udhëheqës të vendeve baltike kanë thënë se kriza e tanishme e bën më pak joshëse dhe më të vështirë hyrjen në eurozonë.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 tetor 2022

 - Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit interviston kandidatët për anëtarë të Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione diskuton lidhur me procesin e nxjerrjes së akteve nënligjore, bazuar në Ligjin për Mbrojtjen e Fëmijës me të ftuar, Habit Hajredini - Drejtori i ZyrÑ‘s pÑ‘r Qeverisje tÑ‘ MirÑ‘, Ahmet Kryeziu - Drejtor i Sawe the Children pÑ‘r KosovÑ‘, dhe Naser Lajqi – përfaqësues i OJQ “Syri i Vizionit”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
 
- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik lidhur me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues. (Salla e Kuvendit Komunal në Gjakovë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Perparim Rama përuron hapjen e Sahat Kullës e cila edhe do t'i ndez dritat e Sahat Kullës, duke ndriçuar kështu këtë monument magjepsës të trashëgimisë kulturore në Prishtinë. (Prishtinë, ora 19:00)