11 Gusht 2022

Qeveria e Shqipërisë rrit pagesën e papunësisë

Tiranë, 20 gusht - Qeveria shqiptare vendosi të rrisi me 3.5 për qind nivelin bazë të të ardhurave nga papunësia.

Sipas vendimit të marrë të mërkurën në mbledhjen e qeverisë, të papunët do të përfitojnë që nga 1 gushti i këtij viti 81OO lekë ose rreth 60 euro në muaj pagesë papunësie.

Njoftimi i qeverisë nuk bëntë të ditur se sa persona do të përfitojnë nga kjo rritje, por vleresonte se kjo e ardhur siguron një nivel jetese minimale në kuadrin e indeksimit të çmimeve.

Opozita nga ana e saj konsideron këtë hap si një lëmoshe të qeverisë Berisha.

Gazeta e sotme “Zëri i Popullit” në një koment të saj e cilësonte tallje me shtresat në nevojë, mashtrim për hapjen e 160 mijë vendeve të reja të punës.

Zyrtarisht papunësia në Shqipëri njoftohet se shkon 14 për qind, por opozita dhe disa organizata të pavarura qeveritare thonë se kjo shifër është më lartë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 gusht 2022

 - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, vizitojnë Doganën e Kosovës. (Drejtoria e Doganës, ora 8:30)

- Kuvendi nëpërmjet Grupit të Deputetëve të Rinj shënon Ditën Ndërkombëtare të Rinisë. (Salla plenare, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit organizon takimet B2B në kuadër të aktiviteteve të Muajit të Mërgimtarëve. (Restaurant Ura e Shenjtë, ora 10:00)

- Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut – Kosovë ((YIHR KS) shënon Ditën Ndërkombëtare të Rinisë me një aksion rrugor me slloganin “Kur bohet mirë?!” (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 12:00)

- Avokati i familjes Dehari, Tomë Gashi, mban konferencë për medie në lidhje me rastin e vdekjes së aktivistit të VV-së, Astrit Dehari. (Zyrat e Tomë Gashit, mbi Kino ABC, ora 12:00)

- Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale dhe Hulumtime organizon Festivalin e Rinisë për nder të Ditës së Rinisë. (Lagjja Taukbashqe, ora 18:00)

- Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi"  mbahet panel diskutimi me deputetët e rinjë të Kuvendit të Kosovës lidhur me rolin dhe rëndesin e të rinjëve në politikë. (Akademia për Siguri Publike të Kosovës, ora 19:30)