19 Gusht 2022

Pushohen nga puna 10.000 nëpunës hekurudhorë në Rumani

Bukuresht, 9 mars -  Rreth 10.000 punëtorë do të përjashtohen nga Hekurudha shtetërore rumune, lajmëruan mediumet rumune.
 
Gjithsej 4.700 të punësuar në hekurudhat rumune sot mbetën pa punë në valën e parë të masave për kursim të cilat i shpallën autoritetet rumune, ndërsa të tjetërg do të largohen deri në fund të prillit të këtij viti me kompensim prej së paku një rrogë.
 
Në hekurudhat rumune para përjashtimit nga puna kanë qenë në punësuar rreth 64.000 persona, por komunikacioni hekurudhor në këtë vend është zvogëluar në masë të konsiderueshme për shkak të binarëve të vjetëruar dhe të dëmtuar.
 
Rumania është në recession të thellë dhe FMN-ja pret se ekonomia rumune sivjet do të zvogëlohet për rreth tetë për qind.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 gusht 2022 - Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Bedri Hamza nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Shoqatën Bamirëse “Jetimat e Ballkanit” për ndërtimin e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Mitrovicë. (Hotel Palace në Mitrovicë, ora 10:00)

= Mbahet ceremonia solemne e vënies se gurthemelit të ndërtesës së re të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare “Dr.Nexhat Çuni” tek ish objekti i KRU “Mitrovica”. (Rruga “Bislim Bajgora” Mitrovicë, ora 12:00)