16 Maj 2022

PSD përkrah hetimet e EULEX-it për korrupsion

Prishtinë, 15 maj - Partia Socal Demokrate e Kosovës (PSD) përkrah plotësisht hetimet e EULEX-it lidhur me dyshimet për korrupsion dhe krim të organizuar. Nëse ka fakte të mjaftueshme për procedura të metejme gjyqësore, PSD-ja shpreson se këto procedura do të vazhdojnë pa marrë parasysh presionet e mundshme apo pikëpamjet politike.

PSD-ja konsideron se askush nuk është fajtor pa u dëshmnuar e kundërta në gjyq, por deklarimet e EULEX-it se ka mjaft dëshmi të korrupcionit janë tregues se dicka nuk është në rregull.

PSD-ja vlerëson  se luftën kundër korrupsionit, krimit të organizuar dhe dukurive tjera negative nuk duhet ta mbështesim vetëm të ndërkombëtarët . Kjo luftë në të ardhmen duhet të udhëhiqet nga vetë kosovarët. Për këtë duhet guxim dhe vullnet politik dhe një strategji e qartë antikorrupcion , e cila do të redukonte në masë të madhe asistencën ndëkombëtare në këtë fushë.

Poashtu duhet hartuar një sistem të ri elektoral që do tu mundësonte zgjedhesve të menjanojnë nga politika njerëzit të cilët nuk janë të denjë për ti përfaqësuar interesat e tyre.

Dyshimet për korrupsion janë të dëmshme për imazhin e Kosovës dhe vijnë në një moment jo të volitshëm për Kosovën  kur jemi në pritje të vendimit të Gjuykatës së Hagë  dhe kur  jemi në pritje të njohjeve të reja për Kosovën. Pavaresisht nga shqetesimet e brendshme institucionet tona nuk duhet ta zhvendosin fokusin nga këto zhvillime të rëndësishme që e presin Kosovën.

PSD-ja  vlerëson se pasi që Gjykata Ndërkombëtare të japë verdiktin e saj, Kosova mund të zhvillojë bisedime teknike me Serbinë, të cilat janë me interes për të dyja shtetet. Por PSD-ja është absolutisht kundër  cfarëdo bisedimesh që lidhen më statusin apo kufijtë e Kosovës, të cilat Serbia do të përpiqet ti imponojë nën maskën e bisedimeve teknike.

PSD-ja shpreh keqardhjen e saj për vrasjen e katër shqiptarëve në Maqedoni dhe iu bashkohet thirrjeve për qetësi dhe stabilitet në shtetin tonë fqinj.
 
PSD-ja i bën thirrje qeverisë së Maqedonisë që të trajtojnë me seriozitetin e duhur kërkesat e shqiptarëve në mënyrë që ata të mos ndjehen të diskriminuar në shtetin e tyre të përbashkët.

Ndërsa partitë shqiptare në Maqedoni duhet të tregojnë maturinë dhe pjekurinë e duhur politike dhe të përdorin të gjitha mjetet demokratike për mbrojtjen dhe realizimin e drejtave  të shqiptarëve në Maqedoni.


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 maj 2022

- Akademia Diplomatike e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, në bashkëpunim me Friedrich Ebert Stiftung, hapin nesër në Pejë edicionin e 8-të të Shkollës Diplomatike Verore. (Hotel Dukagjini në Pejë, ora 9:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, viziton familjen e veprimtarit Ukshin Hoti. (Krushë e Vogël, ora 9:50)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës, e cila do të udhëhiqet nga Zëvendëskryeministri i Parë i Republikës së Kosovës për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00‪)

- Konstituohet  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- ECIKS organizon ngjarjen përmbyllëse të programit Access - “Qasja në Treg dhe Shërbimet e Digjitalizimit për Bizneset Kosovare”, program ky i cili përgjatë katër viteve pati për qëllim të lehtësojë zhvillimin dhe transformimin digjital në sektorin privat dhe publik në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Në kuadër të Ditëve të Gjuhës Gjermane në Kosovë, Goethe Zentrum hap dyert për të gjithë të interesuarit për tu njoftuar me ofertart e tyre. (Goethe Zentrum në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me ekspertin e angazhuar nga UN Women lidhur me përfundimin e draftligjit për mbrojtje nga dhuna në familje dhe dhuna në baza gjinore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- OJQ Aktiv ka kënaqësinë t'ju ftojë në promovimin e ueb faqes “Miqësia Serbo-Shqiptare”. (Qendra e Energjisë Qytetare në Mitrovicë, Mbreti Petri I, 183a, ora 11:00)

- Me rastin e 23-vjetorit të zhdukjes së profesorit, politologut dhe luftëtarit të paepur të çështjes kombëtare Mr. Ukshin Hoti, do të bëhet një vizitë në Shtëpinë Muze të Ukshin Hotit. (Fshati Krushë e Madhe, ora 11:00)

 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes zyrtare e edicionit te dytë të panairit Max fest. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 11:00)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrtion raportin me rekomandime për Projektligjin për turizmin dhe raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi organizon takime publike me qytetarë për kërkesat e tyre dhe ecurinë e projekteve në këto fshatra: Brestoc, Hoçë e Vogël. (Objektet e shkollave fillore të fshatit Brestoc dhe Hoçë e Vogël, ora 17:00)

- Në kuadër të Ditëve të Gjuhës Gjermane në Kosovë, shfaqet filmi "Sami, Joe und ich" nga Karin Heberlein si dhe mbahet diskutim me temë "Diaspora në Kinema: Promovimi i imazhit të Kosovës në vende gjermano folese. (Kinema Armata, ora 18:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi organizon takime publike me qytetarë për kërkesat e tyre dhe ecurinë e projekteve në këto fshatra: Nagac dhe Celinë. (Objektet e shkollave fillore të fshatit Nagac dhe Celinë, ora 18:00)

- Shfaqet premiera e dokumentarit “Babai dhe Babai”. (Muzeu Etnologjik “Emin Gjiku” në Prishtinë, ora 20:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi organizon takime publike me qytetarë për kërkesat e tyre dhe ecurinë e projekteve në këto fshatit Krushë e Madhe. (Shtëpia e Kulturës “Muhamet Malsori”, ora 20:00)