24 Maj 2022

Prokuroria publike ka dështuar në luftimin e korrupsionit

Prishtinë, 24 maj - Prokuroritë publike të Kosovës kanë dështuar në luftimin e korrupsionit, ndërkohë që kanë shënuar sukses në realizimin e lëndëve duke zgjidhur 76% të tyre, ka deklaruar Kryeprokurori i Shtetit, Ismet Kabashi.

Prokuroritë publike të Kosovës kanë dështuar në luftimin e korrupsionit, ndërkohë që kanë shënuar sukses në realizimin e lëndëve duke zgjidhur 76% të tyre, ka deklaruar Kryeprokurori i Shtetit, Ismet Kabashi, gjatë prezantimit të raportit për punën e prokurorive publike për vitin 2009.

Duke prezantuar raportin për punën e prokurorive publike të Kosovës gjatë vitit 2009, kryeprokurori i shtetit, Ismet Kabashi, më shumë ka folur për problemet me të cilat ballafaqohen prokuroritë e Kosovës, ku kryesori sipas tij është numri i vogël i prokurorëve.

Duke u ndalur të çështja e korrupsionit, kryeprokurori Kabashi, tha se këto lëndë kryesisht janë në kompetencë të Prokurorisë së Qarkut në Prishtinë e cila gjithashtu kryen mbi 52 % të të gjitha rasteve në nivel të vendit.

Sipas tij gjatë vitit 2009 kjo Prokurori ka funksionuar me tre eventualisht katër prokuror, që janë pak në krahasim me fluksin e lëndëve. Mirëpo, sipas kryeprokurorit Kabashi, për sa i takon lëndëve të tjera është arritur sukses pasi 76% e numrit të përgjithshëm të lëndëve janë zgjidhur.

Ministri i Drejtësisë Haki Demolli, pasi e ka vlerësuar të rëndësishëm raportin, tha se ministria e tij tashmë ka përgatitur Projektligjin për Prokurorinë e Shtetit, që i ka munguar Kosovës, si një nga ligjet bazike.

Po kështu ministri Demolli tha se është hartuar edhe projektligji për Këshillin Prokurorial.

Në këtë prezentim ishte paraparë edhe pjesëmarrja e kryeprokurorit të EULEX-it, Johan Van Vreesëijk, por në vend të tij erdhi prokurori Kurt Jakob Myller.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 maj 2022

- Instituti Demokratik i Kosovës mbanë diskutimin publik me temën “Raportet Kosovë-Serbi: Tabelat e veturave dhe një Dialog që nuk po lëvizë!” një diskutim i përbashkët i përfaqësuesve të shoqërisë civile me pjesëmarrës nga politika, mediat dhe përfaqësuesit e misioneve ndërkombëtare në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 9:30)  

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere, shqyrton raportin vjetor financiar të Agjencisë për Informim dhe Privatësi për vitin 2021, Projektligjin për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Fondet Pensionale të Kosovës, etj. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 10:00)

- OJQ "Iniciativa për Drejtësi dhe Barazi - Inject" organizon konferencën përmbyllëse  të Projektit me titull “Sigurimi i të Drejtave Pronësore të Grave përmes rritjes së Kapaciteteve Institucionale në Kosovë”.  (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, diskuton për zbatimin e Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijës. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, pret në takim Christopher Hyland, kontribues në Pavarësinë e Kosovës në SHBA-të dhe në prezantimin e shtetit tonë te ish-presidenti amerikan Bill Clinton. (Shtëpia e Bardhë, Prizren, ora 11:00)

- Mbahet edicioni i 21-të të panairit ndërkombëtar EXPOKOS, që i dedikohet bizneseve të sektorëve të: Ndërtimit, Energjisë, Makinerisë dhe Sigurisë dhe Mbrojtjes. Merr pjesë zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi. (Pallati i Rinisë, ora 11:00)

- Mbahet Kuvendi i pestë i Partisë Eko Lëvizja e Gjelbër e Kosovës. (Hotel Grand, salla e Kuqe, ora 11:00)

- Drejtoria e Mirëqenies Sociale, në kuadër të “Fushatës vetëdijesuese për trajtimin e fëmijëve në situatë rruge” organizon një kampanjë me moton “Unë s’jap lëmoshë, AS TI! & Bashkë t’i mbrojmë fëmijët në situatë rruge” me qëllim të përçimit të mesazhit se dhënia e lëmoshës cenon dhe dëmton jetën e fëmijëve në situatë rruge. (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Punëtorët e Lotarisë së Kosovës protestojnë në shenjë pakënaqësie për mosplotësimin e kërkesave të tyre për Ligjin për Lotarinë e Kosovës dhe pagat për këta punëtorë. (Para ndërtesës së Qeverisë, ora 11:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike mban mbledhje. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 14:00)

- Instituti Kombëtar Demokratik organizon debatin e parë mbi politika nën temën “Në mbrojtje të demokracisë: Politikat gjithpërfshirëse të punësimit kanë rëndësi”. (Objekti i komunës së re në Prishtinë, ora 14:00)

- Klubi Futbollistik Drita mban konferencë për medie. (Selia e Federatës së Futbollit të Kosovës, ora 14:00)

- Klubi Futbollistik Llapi mban konferencë për medie. (Selia e Federatës së Futbollit të Kosovës, ora 15:00)

 Fondacioni Lumbardhi hapë sezonin e programeve që kremtojnë 70-vjetorin e kinemasë me promovimin e librit “Lumbardhi: një histori episodike” dhe fillimin e programit të filmit LXX në ekran të madh. (Kino Bahçe në Prizren, ora 19:00)