24 Maj 2022

Për herë të pestë UBT organizon videokonferencë

Prishtinë, 21 maj – Në vazhdën e ngjarjeve dhe konferencave me karakter ndërkombëtar,  të organizuara në  vazhdimësi nga Universiteti për Biznes dhe Teknologji (UBT) në Prishtinë, ky universitet sot ka organizuar  për herë të pestë Videokonferencën ndërkombëtare me temën në vazhdim  “Kompetencat ndërkulturore”.

Konferenca është organizuar nga Universiteti për Biznes dhe Teknologji (UBT) në Prishtinë  në bashkëpunim  Universitetit Bunkyo-Tokio, Japoni Organizatorët e Videokonferencë ishin Prof. Yuko Ikuta, në Fakultetin e Marrëdhënieve   Ndërkombëtare në Bunkyo University dhe prof. Fatbardha Osmani në UBT dhe bashkëpunëtore dhe pjesë e hulumtimit të cekur më lartë , dhe studente e dy Universiteteve në fjalë .

Në kuadër të konferencës Kompetencat ndërkulturore në tre prezantimet e para u   fokusuan mbi temën mes Japonisë, Kores Jugore dhe Kinës. Studentët e dy universiteteve dhanë  shumë informacione rreth luftës së ftoftë dhe pasojat e tanishme që kanë dal nga këto ngjarje të rëndësishme.

Dy çështje shumë të rëndësishme  që u  cekën gjatë videokonferencës,  se ekonomia e Japonisë në dhjetë  vitet e fundit ka shënuar një ngadalësim të dukshëm   dhe çështja e natalitetit që ka shënuar rënie drastike ku në të ardhmen parashihet krizë në shtetin e Japonisë në mungesë të popullatës së re.
Kjo konferencë dhe konferenca e radhës do jenë të incizuar nga universiteti Bunkyo si pjesë e një hulumtimi me UBT me temën përdorimi i gjuhës angleze su LINGUA – FRANGA mes dy popujve të ndryshëm.

Më pas njëri nga studentët  me anë të kërcimit e performoi një art parcial të quajtur IAI i cili paraqet një simbol të kulturës japoneze.

“Kjo është konferenca e pestë me radhë ku kemi arrit  bashkëpunim të ngushtë në mes dy kampuseve. Përmes kësaj konference studentët po arrin të informohen dhe ti rrisin njohuritë e tyre në dy aspekte si për gjuhën ashtu edhe marrjen e informatave për shtetin dhe kulturën e Japoneze” tha  përfundoji prof. Qehaja-Osmani

Videokonferenca  vazhdon punimet në javë që vjen më 28 maj 2010 në UBT.  Po ashtu në fund të konferencë u fol se palët nga Japonia si studentët dhe profesorët që janë pjesë e hulumtimit,  do vijnë në Kosovë për vazhdimin e punimeve dhe u vendos se në fund të muajit gusht po te këtij viti konferenca do mbahet në UBT.

Videokonferenca me karakter ndërkombëtar dhe shkencorë për herë të  parë në vend dhe në rajon  ka organizuar i vetmi Universitet privat në Kosovë UBT.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 maj 2022

- Instituti Demokratik i Kosovës mbanë diskutimin publik me temën “Raportet Kosovë-Serbi: Tabelat e veturave dhe një Dialog që nuk po lëvizë!” një diskutim i përbashkët i përfaqësuesve të shoqërisë civile me pjesëmarrës nga politika, mediat dhe përfaqësuesit e misioneve ndërkombëtare në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 9:30)  

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere, shqyrton raportin vjetor financiar të Agjencisë për Informim dhe Privatësi për vitin 2021, Projektligjin për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Fondet Pensionale të Kosovës, etj. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 10:00)

- OJQ "Iniciativa për Drejtësi dhe Barazi - Inject" organizon konferencën përmbyllëse  të Projektit me titull “Sigurimi i të Drejtave Pronësore të Grave përmes rritjes së Kapaciteteve Institucionale në Kosovë”.  (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, diskuton për zbatimin e Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijës. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, pret në takim Christopher Hyland, kontribues në Pavarësinë e Kosovës në SHBA-të dhe në prezantimin e shtetit tonë te ish-presidenti amerikan Bill Clinton. (Shtëpia e Bardhë, Prizren, ora 11:00)

- Mbahet edicioni i 21-të të panairit ndërkombëtar EXPOKOS, që i dedikohet bizneseve të sektorëve të: Ndërtimit, Energjisë, Makinerisë dhe Sigurisë dhe Mbrojtjes. Merr pjesë zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi. (Pallati i Rinisë, ora 11:00)

- Mbahet Kuvendi i pestë i Partisë Eko Lëvizja e Gjelbër e Kosovës. (Hotel Grand, salla e Kuqe, ora 11:00)

- Drejtoria e Mirëqenies Sociale, në kuadër të “Fushatës vetëdijesuese për trajtimin e fëmijëve në situatë rruge” organizon një kampanjë me moton “Unë s’jap lëmoshë, AS TI! & Bashkë t’i mbrojmë fëmijët në situatë rruge” me qëllim të përçimit të mesazhit se dhënia e lëmoshës cenon dhe dëmton jetën e fëmijëve në situatë rruge. (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Punëtorët e Lotarisë së Kosovës protestojnë në shenjë pakënaqësie për mosplotësimin e kërkesave të tyre për Ligjin për Lotarinë e Kosovës dhe pagat për këta punëtorë. (Para ndërtesës së Qeverisë, ora 11:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike mban mbledhje. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 14:00)

- Instituti Kombëtar Demokratik organizon debatin e parë mbi politika nën temën “Në mbrojtje të demokracisë: Politikat gjithpërfshirëse të punësimit kanë rëndësi”. (Objekti i komunës së re në Prishtinë, ora 14:00)

- Klubi Futbollistik Drita mban konferencë për medie. (Selia e Federatës së Futbollit të Kosovës, ora 14:00)

- Klubi Futbollistik Llapi mban konferencë për medie. (Selia e Federatës së Futbollit të Kosovës, ora 15:00)

 Fondacioni Lumbardhi hapë sezonin e programeve që kremtojnë 70-vjetorin e kinemasë me promovimin e librit “Lumbardhi: një histori episodike” dhe fillimin e programit të filmit LXX në ekran të madh. (Kino Bahçe në Prizren, ora 19:00)