02 Shkurt 2023

Parlamenti spanjoll miraton paketën e ndihmës ekonomike

Madrid, 28 maj - Parlamenti spanjoll miratoi një paketë ndihmash ekonomike në përpjekje për të luftuar krizën e borxhit evropian.

Socialistët në fuqi në Spanjë miratuan vetëm me një votë më shumë, paketën prej 18 miliardë dollarësh e cila përfshin shkurtimin e pagave për punonjësit civilë.

Në një zhvillim tjetër, Sekretari amerikan i Thesarit tha se Amerika dhe Gjermania janë dakort se sistemi financiar global ka nevojë për reforma.

Zoti Geithner i bëri komentet sot në Berlin pas takimit me ministrin gjerman të financave Volfgang Shable. Zoti Geithner po u kërkon kolegëve evropianë të sigurojnë tregjet se kriza financiare nuk do të përhapet.

Shtetet e Bashkuara, Gjermania dhe vende të tjera të BE-së kanë patur mosmarrëveshje për reformën e sistemit financiar pas krizës më të rëndë ekonomike në disa dekada.

Zyrtarët gjermanë kanë thënë se traktati i BE-së duhet të ndryshojë për të patur sanksione më të rrepta ndaj vendeve të kalojnë kufirin e defiçitit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)