11 Gusht 2022

Papunësia ngadalëson rimëkëmbjen e SHBA-së

Washington, 10  gusht - Rimëkëmbja e SHBA ka pësuar një ngadalësim për shkak të të dhënave mbi papunësinë, që janë tepër shqetësuese krahasuar me të dhënat e tjera.

Lajmin e ka bërë të ditur FED, e cila po studion masa të reja për të përshpejtuar ritmet e rimëkëmbjes së ekonomisë amerikane.

Ngrirja e papunësisë, me të dhëna mbi tregun e punës më të dobëta nga sa pritej, bën të mendosh se do të ketë një rimëkëmbje pa krijuar vende të reja pune, ose tepër të ngadaltë.

Për këtë arsye, Ben Bernanke është vënë menjëherë në punë për të ndryshuar masat e reja të stimujve, si blerja direkte e obligacioneve dhe e titujve të shtetit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 gusht 2022

 - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, vizitojnë Doganën e Kosovës. (Drejtoria e Doganës, ora 8:30)

- Kuvendi nëpërmjet Grupit të Deputetëve të Rinj shënon Ditën Ndërkombëtare të Rinisë. (Salla plenare, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit organizon takimet B2B në kuadër të aktiviteteve të Muajit të Mërgimtarëve. (Restaurant Ura e Shenjtë, ora 10:00)

- Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut – Kosovë ((YIHR KS) shënon Ditën Ndërkombëtare të Rinisë me një aksion rrugor me slloganin “Kur bohet mirë?!” (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 12:00)

- Avokati i familjes Dehari, Tomë Gashi, mban konferencë për medie në lidhje me rastin e vdekjes së aktivistit të VV-së, Astrit Dehari. (Zyrat e Tomë Gashit, mbi Kino ABC, ora 12:00)

- Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale dhe Hulumtime organizon Festivalin e Rinisë për nder të Ditës së Rinisë. (Lagjja Taukbashqe, ora 18:00)

- Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi"  mbahet panel diskutimi me deputetët e rinjë të Kuvendit të Kosovës lidhur me rolin dhe rëndesin e të rinjëve në politikë. (Akademia për Siguri Publike të Kosovës, ora 19:30)