19 Gusht 2022

Papunësia në BE në nivel rekord

Bruksel, 1 prill - Për shkak të krizës ekonomike papunësia në 16 vendet eeurozonës ka arritur nivel rekord.

Kuota e papunësisë në shkurt arriti 10 për qind duke shënuar kështunivelin më të lartë që prej gushtit 1998, bëhet e ditur nga Eurostati nëLuksemburg.

Edhe në 27 vendet e BE-së me nivelin 9,6 për qind papunësia ka shënuar një rekord të ri.

 Më të prekura janë Spanja me një kuotë prej 19% dhe Letonia me 21,7%.

Më mirë paraqiten Holanda me 4% dhe Austria me 5%.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 gusht 2022 - Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Bedri Hamza nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Shoqatën Bamirëse “Jetimat e Ballkanit” për ndërtimin e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Mitrovicë. (Hotel Palace në Mitrovicë, ora 10:00)

= Mbahet ceremonia solemne e vënies se gurthemelit të ndërtesës së re të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare “Dr.Nexhat Çuni” tek ish objekti i KRU “Mitrovica”. (Rruga “Bislim Bajgora” Mitrovicë, ora 12:00)