17 Janar 2022

Pagat minimale në BE prej 112 deri 1610 euro

Luksemburg, 7 prill - Agjencia statistikore e Bashkimit Evropian (BE) Eurostat, publikoi se paga minimale në BE lëvizë prej 112 euro në Bullgari deri në 1610 euro në Luksemburg.

Paga më të ulta minimale prej 100 deri 350 euro kanë Bullgaria, Rumania, Lituania, Letonia, Sllovakia, Estonia, Hungaria, Çekia dhe Polonia.

Në grupin e dytë me paga minimale prej 500 deri 700 euro bëjnë pjesë Portugalia, Sllovenia, Malta, Greqia dhe Spanja.

Paga më të larta minimale prej mbi 1150 euro kanë Britania e Madhe, Franca, Belgjika, Holanda, Irlanda dhe Luksemburgu.

Raporti ka të bëjë me 20 prej 27 shteteve anëtare të BE-së, te të cilat është vendosur paga minimale. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 janar 2022

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që kanë të bëjnë me racionalizimin dhe vendosjen e vijave llogaridhënëse të Agjencive të Pavarura. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim dhe Projektligjin pÑ‘r Arkivat Shtetërore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim të Ngarkuarin me Punë në Ambasadën e Japonisë, Keisuke Yamanaka. (Kabineti i kryetarit, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton zbatimin e Rekomandimeve të Kuvendit lidhur me auditimin e performances të ndërmarrjes publike KOSTT. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)
    
- Federata e Boksit e Kosovës shpallë më të mirët e vitit 2021. (Hotel Sirius, ora 12:00)