11 Gusht 2022

OECD parasheh rritje prej 4.75 për qind të ekonomisë botërore

Paris, 27 maj - Ekonomia botërore do të shënoje rritje prej 4.75 për qind gjatë këtij viti, si meritë kryesore për këtë gjë do të kenë tregjet, bëri të ditur Organizata për bashkëpunim ekonomik dhe zhvillim (OECD) në projeksionet e rishqyrtuara.

 

Organizata paralajmëroi se kriza e borxheve është kërcënim për Evropën.

Tridhjetë vendet-anëtare të organizatës do të shënojnë rritje prej 2.7 për qind gjatë këtij viti, ndërsa 2.8 për qind vitin e ardhshëm.

Gjatë nëntorit të këtij viti OECD parashikoi rritje prej 2.5 për qind.

Ekonomia e SHBA-ve do të shënojë rritje prej 3.2 për qind, ndërsa eurozona 1.2 për qind gjatë këtij viti, ndërsa vitin e ardhshëm 1.8 për qind.

Në Japoni, Bruto Prodhimi Vendor BPV gjatë vitit 2010 do të rritet për 3 për qind. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 gusht 2022

 - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, vizitojnë Doganën e Kosovës. (Drejtoria e Doganës, ora 8:30)

- Kuvendi nëpërmjet Grupit të Deputetëve të Rinj shënon Ditën Ndërkombëtare të Rinisë. (Salla plenare, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit organizon takimet B2B në kuadër të aktiviteteve të Muajit të Mërgimtarëve. (Restaurant Ura e Shenjtë, ora 10:00)

- Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut – Kosovë ((YIHR KS) shënon Ditën Ndërkombëtare të Rinisë me një aksion rrugor me slloganin “Kur bohet mirë?!” (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 12:00)

- Avokati i familjes Dehari, Tomë Gashi, mban konferencë për medie në lidhje me rastin e vdekjes së aktivistit të VV-së, Astrit Dehari. (Zyrat e Tomë Gashit, mbi Kino ABC, ora 12:00)

- Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale dhe Hulumtime organizon Festivalin e Rinisë për nder të Ditës së Rinisë. (Lagjja Taukbashqe, ora 18:00)

- Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi"  mbahet panel diskutimi me deputetët e rinjë të Kuvendit të Kosovës lidhur me rolin dhe rëndesin e të rinjëve në politikë. (Akademia për Siguri Publike të Kosovës, ora 19:30)