02 Tetor 2022

Oda Ekonomike Amerikane sot hap Panairin e Punës

Prishtinë, 13 maj - Sot në Prishtinë fillon Panairi i 7-të i Punes, të cilin Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë këtë vit e organizon me përkrahjen e Programit për Ndërmarrje Private në Kosovë KPEP/USAID.

Sponzor gjeneral i këtij panairi është konsorciumi Bechtel and Enka. Panairi i Punës do të mbahet sot, në Pallatin e Rinisë në Prishtinë (Atelie përballë Sallës së Kuqe) duke filluar nga ora 10:00 deri në orën 16:00.

Hapja e Panairit të Punës 2010 do të bëhet në orën 10:00 dhe fjalimet kryesore do të mbahen nga Fatmir Limaj, Ministër i Transportit dhe Telekomunikacionit, si dhe David Cowles, President i KPEP.

Përvec kompanisë Bechtel and Enka, kompanitë tjera pjesëmarrëse në këtë Panair do të jenë: ProCredit Bank, KPMG, PriceWaterhouseCoopers, BU&Patners, Coca Cola Hellenic Kosovë, 3CIS, MDA, ISES Universum.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 tetor 2022

 - Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit interviston kandidatët për anëtarë të Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione diskuton lidhur me procesin e nxjerrjes së akteve nënligjore, bazuar në Ligjin për Mbrojtjen e Fëmijës me të ftuar, Habit Hajredini - Drejtori i ZyrÑ‘s pÑ‘r Qeverisje tÑ‘ MirÑ‘, Ahmet Kryeziu - Drejtor i Sawe the Children pÑ‘r KosovÑ‘, dhe Naser Lajqi – përfaqësues i OJQ “Syri i Vizionit”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
 
- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik lidhur me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues. (Salla e Kuvendit Komunal në Gjakovë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Perparim Rama përuron hapjen e Sahat Kullës e cila edhe do t'i ndez dritat e Sahat Kullës, duke ndriçuar kështu këtë monument magjepsës të trashëgimisë kulturore në Prishtinë. (Prishtinë, ora 19:00)