02 Shkurt 2023

Niveli i urisë në botë vazhdon të jetë i lartë

Romë, 16 tetor - Zyrtarë nga agjencia e OKB-së për Ushqimin dhe Bujqësinë thonë se niveli i urisë në botë vazhdon të jetë i lartë, megjithë ekzistencën e prodhimeve të bollshme ushqimore dhe çmimet më të ulta të tyre.

Zyrtarët thanë sot, me rastin e ditës botërore të ushqimit, gjatë ceremonive të zhvilluara në zyrat e agjencisë së OKB-së në Romë, se 975 milionë banorë në botë jetojnë në kushtet e një urije kronike, ose të keq-ushqyer dhe se prodhimi ushqimor duhet të shtohej me 70 përqind për të plotësuar kërkesat e tyre.

Drejtori i agjencisë së OKB-së tha se ky çekuilibër shkaktohet nga mungesa e investimeve të duhura në bujqësi në vendet në zhvillim. Sipas agjencisë së OKB-së, 22 vende përballen me kriza të gjata urije.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)