30 Janar 2023

Ngec përmirësimi i gjendjes së ekonomisë gjermane

Berlin, 13 shkurt - Përmirësimi i gjendjes së ekonomisë gjermane ka ngecur. Prodhimi i brendshëm bruto, shifra matëse e kapacitetit të përgjithshëm ekonomik, mbeti në tremujorin e katërt të 2009-ës në nivelin e tremujorit paraardhës.

Këtë e bëri të ditur Enti Federal i Statistikave në Wiesbaden. Në këtë mënyrë tendenca e lehtë pozitive e ekonomisë nga tremujori i dytë dhe i tretë nuk vazhdoi.

Sipas të dhënave statistikore, impulse pozitive erdhën vetëm prej tregtisë së jashtme. Në një kohë që eksportet u rritën sërish, importet ishin në rënie. Investimet në Gjermani ishin po ashtu në rënie dhe frenuan kështu, sipas ekspertëve, rritjen ekonomike.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 janar 2023

 - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Vlerësues Mjekësor për Statusin dhe të Drejtat e Personave Paraplegjik dhe Tetraplegjik. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)

- Kuvendit Komunal të Rahovecit mban mbledhjen e parë për këtë vit. (Salla e KK-Rahovec, ora 10:00)
    
 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendin të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, C301, ora 11:00)
 
- Komuna e Vushtrrisë organizon ceremoninë e zbulimit të lapidarit të Dëshmorëve të Kombit, Sadri Maksuti e Sadik Malaj. Merr pjesë dhe kryetari i Komunës. Ferit Idrizi. (Fshati Stanoc, magjistralja Prishtinë-Mitrovicë, afër furrës “Evropa”, ora 13:00)
    
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, diskuton për Planin Hapësinor për Parkun Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Salla e Asembles Komunale në Pejë, ora 13:00)
    
- Fondacioni Friedrich Ebert në Prishtinë prezanton draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës është Shumicë”, i hartuar nga kjo organizatë në partneritet me Institutin Evropian për Paqe (EIP). (Hotel Prishtina, ora 13:30)

- Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Ferizaj organizon ceremoninë e shpalljes së “Sportistit të Vitit 2022”. (Teatri “Adriana” në Ferizaj, ora 17:00)