30 Janar 2023

Mosmarrëveshjet bankare Slloveni -Kroaci

Zagreb, 18 tetor - Kroacia ka pranuar ta kalojë për shqyrtim çështjen e Bankës së Lubjanës në Bankën për rregullimin e çështjeve ndërkombëtare (BIS) në Bazel. Kurse pala sllovene do të heqë dorë nga bllokimi antarësimit të Kroacisë në BE.

Kroacia ka refuzuar për gati një dekadë që çështja e borxhit të  Bankës së Lubjanës ndaj depozituesve kroatë, të zgjidhet në Bazel. Qëndrimi i Zagrebit zyrtar ishte se kursimet e vjetra në valuta të huaja janë çështje e marrëdhënieve private-juridike në mes të bankave dhe klientëve, ndërsa Sllovenia këmbëngulte në tezën se kjo është një çështje e procesit të trashëgimisë.

Vendimi i qeverisë nuk përjashton të drejtën private të qytetarëve që  të padisin për shembull bankën, që në mënyrë individuale të kthejnë borxhin e tyre, por e tëra kjo duhet të ndodhë para se të arrihet një marrëveshje në mes të Zagrebit dhe Lubjanës, thonë ekspertët e ekonomisë.

Vendimi i qeverisë, i cili pasoi pas një pune disa mujore diplomatike mes Kroacisë dhe Sllovenisë ka marrë dritën jeshile edhe Banka Popullore e Kroacisë, falendëroi kryeministrja e Kroacisë, Jadranka Kosor.

"Ajo është arritur në pajtim me guvernatorin Zheljko Rohatinski dhe Banka Popullore e Kroacisë është e pajtimit me këtë vendim të qeverisë."

Kosor theksoi se arritja e pajtueshmërisë së Bankës Popullore të Kroacisë ka për qëllim që ajo mos të kundërshtojë futjen e bankës së Re të Lubjanës (Nova Lublanska Banka) në Kroaci. Banka Popullore e Kroacisë ka kundërshtuar futjen e NLB-së në tregun kroat përderisa mos të jetë shlyerë borxhi ndaj qytetarëve kroatë që kapin shumën prej 160 milionë eurove.

Hapja e derës për Bankën e re të Lubjanës ka qenë padyshim kushti slloven për zhbllokimin  e kapitullit të katërt të negociatave mes Kroacisë dhe BE-së për levizjen e lirë të kapitalit. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 janar 2023

 - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Vlerësues Mjekësor për Statusin dhe të Drejtat e Personave Paraplegjik dhe Tetraplegjik. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)

- Kuvendit Komunal të Rahovecit mban mbledhjen e parë për këtë vit. (Salla e KK-Rahovec, ora 10:00)
    
 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendin të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, C301, ora 11:00)
 
- Komuna e Vushtrrisë organizon ceremoninë e zbulimit të lapidarit të Dëshmorëve të Kombit, Sadri Maksuti e Sadik Malaj. Merr pjesë dhe kryetari i Komunës. Ferit Idrizi. (Fshati Stanoc, magjistralja Prishtinë-Mitrovicë, afër furrës “Evropa”, ora 13:00)
    
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, diskuton për Planin Hapësinor për Parkun Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Salla e Asembles Komunale në Pejë, ora 13:00)
    
- Fondacioni Friedrich Ebert në Prishtinë prezanton draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës është Shumicë”, i hartuar nga kjo organizatë në partneritet me Institutin Evropian për Paqe (EIP). (Hotel Prishtina, ora 13:30)

- Partia Demokratike e Kosovës mban sot konferencë. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 14:00)


- Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Ferizaj organizon ceremoninë e shpalljes së “Sportistit të Vitit 2022”. (Teatri “Adriana” në Ferizaj, ora 17:00)