15 Gusht 2022

Mitrovicë, Përzgjidhen përfituesit e bursave për studentë

Mitrovicë, 24 mars  - Komisioni për përzgjedhjen e përfituesve të bursave për studentë, i formuar me vendim të kryetarit të komunës së Mitrovicës, pasi ka shqyrtuar të gjitha aplikacionet e arritura në bazë të konkursit në afatin ligjor ka marrë vendim për përzgjedhjen e përfituesve të bursave. Komisioni ka konstatuar se janë respektuar të gjitha procedurat dhe afatet ligjore të shpallura në konkursin për ndarjen e bursave për studentë të rregullt.

Përfituesit e 15 bursave për studentë që studiojnë në fakultetet e Komunës së Mitrovicës janë:  Edmond Pllana, FXM, Gjeologji, Shukri Pllana, FXM, Gjeologji, Fidan Ferati, FXM, Gjeologji, Belkize Kerolli, FSHTA, Informatikë, Ajla Hasani, FSHTA, Informatikë, Metije Rexhepi, FSHTA, Informatikë, Syndyz Berani, FSHTA, Informatikë, Valentina Hetemi, FXM, Mbrojtje e mjedisit, Albulena Shala, FXM, Teknologji ushqimore, Blerta Topalli, FXM, Teknologji ushqimore, Fatos Haziri, FXM, Teknologji ushqimore, Liridona Beqiri, FXM, Teknologji ushqimore, Faik Zeqiri, FXM, Xehetari, Liridon Osmani, FXM, Xehetari dhe Ilaz Gjinovci, FXM, Xehetari.

Ndërsa përfituesit e 25 bursave për studentët që studiojnë në fakultetet jashtë Komunës së Mitrovicës janë: Shpresa Jusufi, Ekonomik, Fatmir Hajrizaj, Ekonomik, Yllka Jetullahu, Ekonomik, Kreshnike Osmani, F.Arteve, Elbenita Kajtazi, F.Arteve, Flutura Sahiti, Edukim, Marigona Uka, Edukim, Arta Shaqiri, FAN, Zana Prekazi, Gj.Angleze, Besfort Kosova, Sociologji, Shkurte Kurti, Sociologji, Milaim Seferi, Sociologji, Ardita Brahimi, Pedagogji, Behar Sadiku, Gjeografi, Valon Pllana, Shkenca kompjuterike, Egzon Jashari, Juridik, Teuta Selmani, Juridik, Teuta Tmava, Juridik, Fatos Morina, Mjekësi, Florent Hasani, Mjekësi, Pranvera Ademi, Mjekësi, Violeta Shaqiri, Mjekësi, Gëzim Ismaili, Mjekësi dhe Sabit Hajra poashtu mjekësi.

Të gjitha palët e pakënaqura me vendimin e Komisionit për përzgjedhjen e përfituesve të  bursave për studentë mund të ushtrojnë ankesë  Kryetarit të Komunës në afat prej 30 ditësh. 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 gusht 2022  - Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu  pret me ceremonitë më të larta shtetërore, me rastin e fillimit të mandatit të tij, presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Sheshi “Ibrahim Rugova”, ora 10:00 - Mediat duhet të jenë në ndërtesën e Kuvendit të Kosovës më së voni në ora 9:15)

- Komuna e Rahovecit organizon dëgjim publik me organizatat jo qeveritare për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 10:00)

- Fakulteti i Filologjisë i Universitetit të Prishtinës "Hasan Prishtina" organizon ceremoninë solemne të hapjes së punimeve të Seminarit XL Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, ora 11:00).

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kabineti i kryetarit, ora 12:15 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni pret sot në takim ministren e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, ku më pas do të ketë prononcim për media në Zyrën e Kryetarit. (Gjilan, ora 15:00)

- Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj zhvillon homazhe te varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova. (Velani, ora 15:45)

- Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj zhvillon homazhe te varrezat e Familjes Jashari. (Kompleksi Memorial  në Prekaz, ora 16:35)

- Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi"  mbahet akademi përkujtimore për jetën dhe veprën e Arbën Xhaferit. (Pallati i Kulturës, "Hasan Prishtina", ora 19:30)