15 Gusht 2022

Ministrja Tahiri takoi sindikalistët e shërbimit civil

Prishtinë, 7 prill - Ministrja Edita Tahiri ka pritur në takim delegacionin e Sindikatës së Shërbimit Civil dhe Sindikatës së Administratës Publike, me ç’rast u bisedua rreth çështjeve që janë adresuar nga ana e këtyre sindikatave për institucionet qeveritare.

Përfaqësuesit sindikal kanë shprehur shqetësimin e tyre se ndërrimi i ministrit në Ministrinë e Administratës Publike, do të mund të ndikonte në mos realizimin e Memorandumit të Mirëkuptimit mes Sindikatave në njërën anë dhe Qeverisë së Republikës së Kosovës, respektivisht MAP-së dhe MEF-it, në anën tjetër.

Ministrja Edita Tahiri ka mirëkuptuar shqetësimin e tyre dhe i ka siguruar se ajo ka  vullnetin  politik për të realizuar një dokument të tillë siç është Memorandumi i Mirëkuptimit mes Qeverisë dhe Sindikalistëve të Shërbimit Civil.

Më tej, ministrja e MAP-së ka theksuar faktin se kjo çështje do të adresohet në bashkëpunim me aktorët tjerë relevant që kanë të bëjnë me përgjegjësinë për realizmin e kërkesave që dalin nga ky Memorandum, në mënyrë që kërkesat që dalin nga kjo marrëveshje dhe njëkohësisht obligim i përbashkët mes Qeverisë dhe sindikalistëve të shërbimit civil të trajtohen me prioritet.

“Ne do të shqyrtojmë gjithë alternativat e mundshme për të gjetur zgjidhjen më të mirë për realizimin këtij Memorandumi”. Për këtë çështje preokupimin e tij e ka shprehur edhe ish ministri Bajrami, në takimin e dorëzimit të detyrës, si një nga çështjet që meriton vëmendje dhe përkushtim të veçantë, ka shtuar ministrja Edita Tahiri.

Po ashtu ministrja e MAP-së ka shprehur gatishmërinë e saj për takime të rregullta me sindikalistët e administratës shtetërore, në mënyrë që në vazhdimësi të trajtohen kërkesat dhe nevojat e dyanshme, gjithmonë duke pasur parasysh, interesin e punëtorëve dhe interesin nacional, si pika të rëndësishme të mirëqenies dhe funksionimit efikas të shtetit. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 gusht 2022  - Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu  pret me ceremonitë më të larta shtetërore, me rastin e fillimit të mandatit të tij, presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Sheshi “Ibrahim Rugova”, ora 10:00 - Mediat duhet të jenë në ndërtesën e Kuvendit të Kosovës më së voni në ora 9:15)

- Komuna e Rahovecit organizon dëgjim publik me organizatat jo qeveritare për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 10:00)

- Fakulteti i Filologjisë i Universitetit të Prishtinës "Hasan Prishtina" organizon ceremoninë solemne të hapjes së punimeve të Seminarit XL Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, ora 11:00).

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kabineti i kryetarit, ora 12:15 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni pret sot në takim ministren e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, ku më pas do të ketë prononcim për media në Zyrën e Kryetarit. (Gjilan, ora 15:00)

- Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj zhvillon homazhe te varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova. (Velani, ora 15:45)

- Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj zhvillon homazhe te varrezat e Familjes Jashari. (Kompleksi Memorial  në Prekaz, ora 16:35)

- Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi"  mbahet akademi përkujtimore për jetën dhe veprën e Arbën Xhaferit. (Pallati i Kulturës, "Hasan Prishtina", ora 19:30)