27 Shtator 2022

Ministri Shala, në takimin vjetor të BERZH-it në Zagreb

Prishtinë, 14 maj - Ministri i Ekonomisë dhe Financave, Ahmet Shala, sot udhëtoj për në Kroaci, ku do të marrë pjesë në takimin vjetor të 19-të të radhës  të Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH), që  do të mbahet më 14 dhe 15 Maj në Zagreb. Kjo vizitë është në kuadër të angazhimeve të vazhdueshme të Qeverisë së Republikës së Kosovës për anëtarësim të Republikës së Kosovës në organizatat ndërkombëtare financiare.

Në këtë takim do të marrin pjesë më shumë se 2000 zyrtarë prej të gjitha vendeve të botës, ndërsa tema e takimit do të jetë, “Ndërtimi i Rritjes së Qëndrueshme.” Gjatë këtyre takimeve do të merren disa vendime shumë të rëndësishme nga ana e aksionarëve për strategjinë e Bankës gjatë viteve të ardhshme

Ministri, Shala do të takohet me zëvendës presidentin e Bankës Evropiane për Investime (EIB), Dario Scannapieco, e zëvendës presidentin e Korporatës Financiare Ndërkombëtare (IFC), Rashad Kaldany.

Gjithashtu, Ministri Shala do të ketë takime të shumta me stafin menaxherial të BERZH, me ministrat e financave të vendeve pjesëmarrëse në takime, si dhe guvernator që përfaqësojnë 61 shtete, aksionar në këtë Bankë.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 shtator 2022  - Ministria e Mbrojtjes dhe FSK organizon Konferencën Vjetore Ndërkombëtare “FSK dhe partnerët 2022”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Shoqata e Grave në Sektorin e Energjisë së Kosovës me përkrahjen e zyres se Presidentes dhe parnerëve ndërkombëtar organizon Konferencën e parë Rajonale “Energjia & Gratë”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton Projektligjin për Sigurinë Kibernetike, Projektligjin për Mbrojtjen e Informacionit të Klasifikuar, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

 - Koalicioni 27, grupi i organizatave të shoqërisë civile publikojnë raportin “Shkatërrimi ekologjik – Koha të veprojmë”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, Agjencia për Informim dhe Privatësi mban konferencë kryetarët e Gjykatave si dhe Prokurorët e Prokurorive të Republikës së Kosovës. (Hotel Emerald, ora 10:15)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton mbikëqyrjen e zbatimit të Rekomandimeve të Kuvendit lidhur me auditimin e performances të ndërmarrjes publike KOSTT SH.A. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Këshilli i Prindërve të Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Naim Frashëri”, Prishtinë organizon një protestë për të shprehur shqetësimet lidhur me prolongimin e fillimit të mësimit për vitin akademik 2022/2023. (Shkolla fillore "Naim Frashëri" në Prishtinë, ora 12:10)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie lidhur me grevën në sektorin publik. (Selia qendrore e LDK-së, ora 11:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon sallonin e radhes me temë “Dhuna online ndaj grave në politikë: Çfarë masa mund të ndërmarrim?”. (Libraria Dukagjini, ora 17:00)

- KFOR i udhëhequr nga NATO do të zhvillojë stërvitjen “Golden Sabre”. (Zona stërvitore të Camp Novo Selo)