05 Shkurt 2023

Ministrat britanikë pa vozitës dhe veturë zyrtare

Londër, 26 maj - Qeveria e re britanike lidhur me planin e paralajmëruar për kursim mendon t'ua marrë ministrave vozitësit dhe veturat zyrtare.

Tani për tani ende nuk dihet se kush nga ministrat do të duhet me taksi ose në këmbë të shkojë në punë, Londra vlerëson se kjo është një pjesë simbolike e zvogëlimit të paralajmëruar të shpenzimeve buxhetore.

Nga kabineti i kryeministrit Dejvid Kameron kumtojnë se kryeministri do ta mbajë automobilin dhe vozitësin e tij.

Nga kabineti nuk dëshiruan të komentojnë nëse kryeministri Kameron kur të fluturojë për vizitë në vende tjera do t'i shfrytëzojë klasin e parë apo fluturim të zakonshëm. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)