30 Janar 2023

Merkel: Probleme në punësimin e imigrantëve në qeveri

Berlin , 31 tetor - Kancelarja gjermane Angela Merkel thotë se në shërbimin civil të vendit duhet të punësohen më shumë imigrantë.

Dy javë më parë, zonja Merkel tha se Gjermania kishte “dështuar keq” në krijimin e një shoqërie shumëkulturore.

 

Sot, udhëheqësja gjermane tha në deklaratën e saj të përjavshme në internet pohoi se ka një problem real në mungesën e përfaqësimit të imigrantëve në vendin e saj dhe, sipas fjalëve të saj, “kjo situatë duhet ndryshuar”.

Nëse personat që kërkojnë punë kanë emra që nuk tingëllojnë “krejt si emra gjermanë”, tha zonja Merkel, ata e kanë të vështirë të pranohen në disa vende pune.

Kancelarja i bëri komentet katër ditë para një “takimi të nivelit të lartë për integrimin”, që ajo po planifikon për të trajtuar çështjen e integrimit të imigrantëve në jetën gjermane.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 janar 2023

 - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Vlerësues Mjekësor për Statusin dhe të Drejtat e Personave Paraplegjik dhe Tetraplegjik. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)

- Kuvendit Komunal të Rahovecit mban mbledhjen e parë për këtë vit. (Salla e KK-Rahovec, ora 10:00)
    
 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendin të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, C301, ora 11:00)
 
- Komuna e Vushtrrisë organizon ceremoninë e zbulimit të lapidarit të Dëshmorëve të Kombit, Sadri Maksuti e Sadik Malaj. Merr pjesë dhe kryetari i Komunës. Ferit Idrizi. (Fshati Stanoc, magjistralja Prishtinë-Mitrovicë, afër furrës “Evropa”, ora 13:00)
    
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, diskuton për Planin Hapësinor për Parkun Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Salla e Asembles Komunale në Pejë, ora 13:00)
    
- Fondacioni Friedrich Ebert në Prishtinë prezanton draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës është Shumicë”, i hartuar nga kjo organizatë në partneritet me Institutin Evropian për Paqe (EIP). (Hotel Prishtina, ora 13:30)

- Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Ferizaj organizon ceremoninë e shpalljes së “Sportistit të Vitit 2022”. (Teatri “Adriana” në Ferizaj, ora 17:00)