09 Gusht 2022

Merkel i përmbahet para samitit të G8-ës kursit të kursimeve

Berlin, 25 qershor - Pak para fillimit të samitit të dyfishtë të shteteve të G8-ës dhe të G20-ës në Kanada SHBA dhe Evropa po grinden në lidhje me atë se si duhet luftuar kriza ekonomiko-financiare.

Kancelarja Angela Merkel, u mbrojt sërish ndaj akuzës se me kursin e vet të kursimeve rrezikon rimëkëmbjen e ekonomisë botërore. Ajo pati mbështetetjen e komisionerit të BE-së për ekonominë Olli Rehn.

Rehn tha se paketa gjermane e kursimeve është në harmoni të plotë me strategjinë e BE-së. Më parë presidenti amerikan Barack Obama, i kishte bërë thirrje Merkelit që ta nxiste rritjen me anë të shpenzimeve, në vend që të vazhdonte me kursimet.

 E diskutueshme është edhe futja e një takse të mundshme për tregjet financiare. Krerët e qeverive të tetë vendeve më të industrializuara takohen këtë të premte. Por, në qendër të vëmendjes është takimi i mëpasëm i grupit G20. 

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 gusht 2022

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’ rast do të publikoj gjetjet nga monitorimi i realizimit të Planit Vjetor të Punës së Qeverisë për periudhën janar- qershor 2022. (Zyret e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Zëvendëskryeministrja për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, Emilija Redžepi, mban takimin me temën “Arsimi i komuniteteve joshumicë në Republikën e Kosovës”, me pjesëmarrjen e të gjithë përfaqësuesve relevant të institucioneve. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Hapet ekspozita “Ekonomia e Gruas në tregun e punës” e cil paraqet veprat e artistëve të Bosnjës dhe Hercegovinës të cilët në mënyra të ndryshme trajtojnë format e padukshme/të neglizhuara/të panjohura të punës. (Mini Studio në Rr. Nazim Gafurri 25, ora 20:00)