14 Gusht 2022

Merkel dhe Sarkozy kërkojnë reforma financiare

Paris, 22 qershor - Kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe presidenti i Francës Nicolas Sarkozy, në një letër të përbashkët dërguar kryeministrit të Kanadasë Stephen Harper, kanë kërkuar reforma të reja në tregun e financave.

Gjermania dhe Franca kërkojnë ndër të tjera edhe tatime për risqet, dhe transparencë të aktiviteteve të bankave.

Rregullat e reja duhet të futen në fuqi në fund të vitit 2012, shkruajnë Merkel dhe Sarkozy.

Letra është dërguar në prag të samitit të G-20-s i cili mbahet këtë javë në Kanada.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 gusht 2022

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 12:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunë së Gjilanit, Alban Hyseni do të bëhet rivarrimi i dëshmorit, Enver Pacolli nga varrezat civile në Hajvali në varrezat e dëshmorëve në Gjilan, për nder të ditëlindjes së tij. (Varrezat e dëshmorëve në Gjilan, ora 12:00)
 
- Mbahet dita e dytë e festivalit “Mal Fest” në Malishevë i cili synon të jetë tradicional dhe objektiv e ka rininë dhe mërgatën e Komunës së Malishevës. (Parku i qytetit në Malishevë, ora 19:00)

- - Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi" behët promovimi i librit "Teknologjia e Lajmit" e autort Zylyftar Bregu ku i pranishëm do të jetë edhe kryetari i Komunës së Vushtrrisë Ferit Idrizi poashtu Ambasadori i Shqipërisë, Qemal Minxhozi. (Kalaja e Vjetër e Vushtrrisë, ora 19:30)